Czarna Krew vs Zew Lasu / Joachim de Wett

+

Lexor

Forum veteran
Miałem na stole Czarną Krew, przeciwnik użył Zew Lasu i zagrał Zbira Tasaka - czy Zbir nie powinien zostać zniszczony?
U mnie nie został.
 
Wydaje mi się, że karta zostaje wzmocniona przed zagraniem(pojawieniem się na stole) i dlatego nie został zniszczony. Jak dla mnie byłoby to całkiem logiczne.

Podobnie, gdybyś wzmocnił jednostkę na ręce. Wzmacnia się ona przed pojawieniem się na stole, więc Czarna Krew nie powinna jej niszczyć przy zagraniu.
 

Lexor

Forum veteran
@Seavro: z opisu karty Zew Lasu wynika coś innego:

Wersja PL: "Zagraj jednostkę Scoia'tael ze swojej talii i wzmocnij ją o 2."
Dla porządku podaję też wersję EN: "Play Scoia'tael unit from your deck and boost it by 2."

Ja to rozumiem jako najpierw zagraj, a potem wzmocnij.

Tok rozumowania podany przez Ciebie bym przyjął gdyby opis karty brzmiał:

"Wybierz jednostkę Scoia'tael ze swojej talii, wzmocnij ją o 2 i zagraj."
 
No tak ale ta jednostka wzmacnia się zanim pojawi się na stole. Gdybyś położył ją na stół i ona dopiero potem by się wzmocniła to OK ale na stole ląduje już wzmocniona. Faktem jest, że opis powinien być taki jak przytoczyłeś powyżej, bo tak właśnie to wygląda.
 
Stawiam na to, że chcieli prostszy opis mieć. Dlatego tak to wygląda. Nie wiem jak dokładnie w przypadku Joahima, ale podejrzewam, że opis podobny i działa tak samo.
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Stawiam na to, że chcieli prostszy opis mieć. Dlatego tak to wygląda.

Uważam, że "prostszy opis" nie może wprowadzać w błąd. Zresztą co "skomplikowanego" jest w zaproponowanym przeze mnie opisie? Można go nawet jeszcze bardziej uprościć do "Wzmocnij jednostkę Scoia'tael ze swojej talii o 2 i zagraj ją." ale poprzednio zaproponowany opis ma nieco lepszą konstrukcję i lepiej brzmi.

Nie wiem jak dokładnie w przypadku Joahima, ale podejrzewam, że opis podobny i działa tak samo.

Ja też nie widziałem jak on dokładnie współdziała z Krwią, ale "problem" może tu być ten sam.
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Dzięki uprzejmości @DeckCard_Cain udało mi sie przetestować interakcję Czarnej Krwi z kartą Joachim de Wett. Opis Joachima:

PL: "Rozmieszczenie: Zagraj wierzchnią jednostkę niebędącą szpiegiem ze swojej talii, NASTĘPNIE wzmocnij ją o 8."
EN: "Deploy: Play the top non-Spying unit from your deck, THEN boost it by 8."

@Seavro: Miałeś rację, tu też Czarna Krew nie niszczy wzmacnianej karty, mimo dokładnego opisu kolejności czynności na karcie.

@Alicja. @Burza46
 
@Lexor moim zdaniem w przypadku Zew Lasu prawidłowo Czarna Krew nie działa ponieważ wzmocnienie następuje przed zagraniem karty, a i opis nie wskazuje, że powinno nastąpić po zagraniu (tak jak jest to jednoznacznie podane w opisie zdolności Joachima). W innym przypadku Sheldon nie uderzałby za 5 (przed nerfem ZL za 6) po zagraniu go poprzez Zew Lasu. Inną kwestią jest natomiast Joachim bo tu trudno jednoznacznie stwierdzić jaki jest prawidłowy zamysł działania tej karty. Opis wskazuje, że wzmocnienie powinno nastąpić po zagraniu, ale w rzeczywistości następuje przed zagraniem i w tej sytuacji prawidłowo nie odpala się Czarna Krew. Albo opis zdolności jest błędny, albo działanie Joachima. Sama Czarna Krew działa prawidłowo w obecnej sytuacji.
 

Lexor

Forum veteran
opis nie wskazuje, że powinno nastąpić po zagraniu (tak jak jest to jednoznacznie podane w opisie zdolności Joachima)

W/g mnie opis karty Zew Lasu jednak wskazuje kolejność ("zagraj i wzmocnij", czyli: "najpierw zagraj, potem wzmocnij"), natomiast podany przez Ciebie dodatkowy przykład Sheldona wskazuje na to, że ów opis jest błędny.
 
@Lexor w grach karcianych ujednolicone opisy to podstawa. ZL i Joachim nie mogą działać tak samo jeśli w jednym przypadku masz AND a w drugim THEN. Moim zdaniem AND oznacza wykonanie wzmocnienia w momencie zagrywania karty i pokrywa się to z działaniem ZL który istotnie wzmacnia jednostkę jeszcze przed położeniem jej na stół. Natomiast zupełnie inną kwestią jest Joachim który albo powinien mieć napisane AND zamiast THEN i wówczas działa prawidłowo, albo karta działa niezgodnie z opisem. Zresztą Twoja interpretacja moim zdaniem jest błędna bo stawiasz równość między "i" oraz "potem" gdy tymczasem dla mnie "zagraj i wzmocnij" oznacza "zagraj z talii i jednocześnie wzmocnij".
 

Lexor

Forum veteran
Zresztą Twoja interpretacja moim zdaniem jest błędna bo stawiasz równość między "i" oraz "potem" gdy tymczasem dla mnie "zagraj i wzmocnij" oznacza "zagraj z talii i jednocześnie wzmocnij".

No tak, tylko teraz pozostaje pytanie co tu faktycznie oznacza słowo "zagraj"? Bo dla mnie zagranie karty oznacza to wyłożenie jej na stół oraz (jednocześnie) rozwiązanie wszystkich efektów z tym zagraniem związanych, jeszcze przed rozpatrzeniem tego co jest w dalszej części opisu. Wzmocnienie jest tu kolejną, zupełnie osobną kwestią. Jeśli np. powiesz do kogoś "wyrzuć śmieci i umyj zęby" to przecież nie oznacza, że ta osoba ma zrobić te dwie rzeczy jednocześnie? Więc jak wzmocnienie ma nastepować w trakcie samego zagrywania?

Kolejna rzecz: jeśli w opisie najpierw występuje słowo "zagraj" a potem "wzmocnij" to dla mnie oznacza to pewną kolejność, nawet jeśli nie ma tam słowa "następnie". Obie rzeczy mają być zrobione, a gra przecież nie daje nam możliwości decyzji "która ma być pierwsza", więc w takich przypadkach zdarzenia zawsze powinny następować w kolejności w jakiej wystepują w opisie.
 
Last edited:
@Lexor na moje to na siłę próbujesz doszukać się niespójności. Jak działa DL widać i dla mnie opis zdolności tej karty jest akceptowalny. Skoro tak CDPR postanowił opisać działanie jakie widzimy przy DL to wystarczy by się tego trzymali we wszystkich kartach o identycznej mechanice działania (wzmocnienie/osłabienie jednostki przed położeniem jej na stole). Opisy zdolności kart w grach CCG/LCG muszą być krótkie bo inaczej stają się nieczytelne.
 
Top Bottom