Wiedźmin 3 - grafika

+
Każdy retuszuje screeny, każdy.
Dodawane są różniaste filtry przez co ujęcia z tej samej lokacji mogą wyglądać rozmaicie.
Zresztą, jak słusznie zauważono wystarczy inna pora dnia i już całość prezentować się będzie inaczej, bo oświetlenie w ciągu doby nie jest stałe i niezmienne.

Tak w w ogóle nie ma żadnych, najmniejszych dowodów, ba, choćby mglistych przesłanek wskazujących na rzekomy downgrade.
Powodem dla którego zakładane są tak irracjonalne tematy jest chyba wyjątkowa nuda oraz to, że tematyka downgrade'ów (choćby i takich wyssanych z palca) jest aktualnie bardzo na czasie.
 

Guest 3669645

Guest
@eustachy_J23 Mały, drobniutki czy duży, downgrade jest i musisz to przyznać. Przecież zaprezentowaliśmy screeny, nawet nie biorąc pod uwagę ewentualnych "bullshotów" widać wyraźną różnice między poziomem z trailera VGX a trailerem najnowszym i gameplay'ami.

Zwłaszcza tutaj: http://a.pomf.se/jjxldf.png
Pierwszy screen, fakt, jest w słabej jakości, ale na tyle dobrej, że można porównać grafikę. Nie ocenisz co prawda ostrości tekstur i najmniejszych detali, ale widać jak działa oświetlenie i cała reszta. W porównaniu ze starym screenem aktualna wersja wygląda nieco jak wybrakowany build z edytora. No, może trochę przesadzam, bo gra jest nadal piękna, ale jak teraz robię te porównania... Dużo bardziej podoba mi się fragment z zeszłorocznego E3.
 
Ten screen niżej jest retuszowany i widać to jak na dłoni, a wyższy jest bardzo słabej jakości. Jak już masz takie parcie na porównywanie to zrób sobie chociaż porządny screen z gameplayu z bagien, który można pobrać w 1080p. Dajcie spokój z tymi downgradami bo żadnego nie było i nie będzie. Redzi to nie Ubisoft.
 
Powiem wam ,że fajny temat żeście wymyślili.Stwierdzenie downgrade na pół roku przed premierą z garstki dostępnych materiałów jest trochę bezsensowne.Moim zdaniem taki temat byłby dobry ale po premierze gdzie każdy ma możliwość spojrzenia co i jak wygląda i w normalnych warunkach a nie "polowych" możliwość porównania.To jest trochę taka sztuka dla sztuki.Ostatnio coraz więcej tematów "graficznych". Ehhhh....
Ps.Pewien belg powiedział ostatnio o swoim klubie że to nie jest zespół stworzony do gry w piłkę.Dzięki takim tematom mam wrażenie że podobnie dzieje się z grami na pc.
 
Powiem wam ,że fajny temat żeście wymyślili.Stwierdzenie downgrade na pół roku przed premierą z garstki dostępnych materiałów jest trochę bezsensowne.Moim zdaniem taki temat byłby dobry ale po premierze gdzie każdy ma możliwość spojrzenia co i jak wygląda i w normalnych warunkach a nie "polowych" możliwość porównania.To jest trochę taka sztuka dla sztuki.Ostatnio coraz więcej tematów "graficznych". Ehhhh....
Ps.Pewien belg powiedział ostatnio o swoim klubie że to nie jest zespół stworzony do gry w piłkę.Dzięki takim tematom mam wrażenie że podobnie dzieje się z grami na pc.


 
Ja tam widzę zmianę kolorystyki i oświetlenia, a nie downgrade. Jedynie trawy jest trochę mniej niż na początku, ale może od gęstości jej rośnięcia będą suwaczki. Ale gryzło mnie to jedynie w oczy podczas gameplayu z lasu, a ten pochodzi z XboxOne, może to z tego powodu.
 
Ja tam widzę zmianę kolorystyki i oświetlenia, a nie downgrade. Jedynie trawy jest trochę mniej niż na początku, ale może od gęstości jej rośnięcia będą suwaczki. Ale gryzło mnie to jedynie w oczy podczas gameplayu z lasu, a ten pochodzi z XboxOne, może to z tego powodu.
Nawet jeśli to tylko zmiana kolorystyki (bo nie mogę tego udowodnić) to downgrade widoczny jest przez tę zmianę. Wszystko wygląda jakby było mniej szczegółowe i bardziej bajkowe. Dla mnie ewidentnie gorsza grafika niż na tym pierwszym screenie.
Jak się ostatnio "kłóciłem" z Wami to jakoś nie zauważaliście tej zmiany kolorystyki i downgrade'u, ale widzę, że niektórzy już zaczynają to zauważać.

A to, że możliwe, że jest mniej trawy to właśnie może być powodem tego downgrade'u, bo na materiałach jakoś nie chcę mi się wierzyć, by REDzi nie pokazywali gry w najwyższych detalach, więc widać, że z czegoś rezygnują. Oczywiście niepotrzebnie.
 
Last edited:
Trochę się spóźniłem (tak z 2 strony :D), ale chciałem się odnieść do tego gadania, że po co lepsza grafika, skoro w przyszłości odpalisz w 4K. Równie dobrze rozwój grafiki mógłby się zatrzymać 10 lat temu z uzasadnieniem, że za kilka lat będziesz miał wyższą rozdzielczość i to ma ci wystarczyć :p
 
Nawet jeśli to tylko zmiana kolorystyki (bo nie mogę tego udowodnić) to downgrade widoczny jest przez tę zmianę. [...]

W takim razie "downgrade" będzie występował każdorazowo, gdy Wiedźmin będzie wchodził do zacienionego pomieszczenia bądź jaskini. Dużo mniej szczegółów będzie wtedy widoczne, dużo uboższa będzie paleta barw.
A jaki nagły upgrade byłby, gdyby REDzi zrobili grę w odcieniach szarości! Jaka piękna gra świateł, jaki kontrast! Obecność kolorów nie przeszkadzałaby nam skupić się na detalach podkreślonych przez kontury - może jeszcze podrasowane cel-shadingiem.

W końcu bogactwo cieniowania najłatwiej zauważyć na pojedynczym kolorze. po nałożeniu docelowej barwy nie jest już ono tak widoczne, a w przypadku gradientu lub tekstury może być wręcz niezauważalne, co da wrażenie downgradu. A świat lubi kolory. Szaro-bury jest rzadko i tylko w szczególnych okolicznościach.


Ed.:
W przypadku screenów z portu, przyglądając się teksturom, na tym nowym widzę tyle samo szczegółów, co na starym. Są one jednak nieco mniej widoczne, gdyż są "zamaskowane" z powodu ich pokolorowania. Po prostu sceny są przedstawione jakby inną techniką - jednak absolutnie nie nazwałbym nowszej techniki uboższą od starej.

A poza tym na tym etapie produkcji i przy dostępnych materiałach całą tą dyskusję uważam za bezcelową, bezpodstawną i bezsensowną.
 
Last edited:
W takim razie "downgrade" będzie występował każdorazowo, gdy Wiedźmin będzie wchodził do zacienionego pomieszczenia bądź jaskini. Dużo mniej szczegółów będzie wtedy widoczne, dużo uboższa będzie paleta barw.
A jaki nagły upgrade byłby, gdyby REDzi zrobili grę w odcieniach szarości! Jaka piękna gra świateł, jaki kontrast! Obecność kolorów nie przeszkadzałaby nam skupić się na detalach podkreślonych przez kontury - może jeszcze podrasowane cel-shadingiem.
Zamiast niepotrzebnych ironii, może być pomyślał przez chwilę, bo ciężko będzie rozmawiać, jeśli sobie dopowiadasz swoje własne wyimaginowane scenariusze. Nie ma znaczenia czy miejsce jest zacienione, czy w pełnym słońcu. Downgrade widać, bo tak jak napisałeś: "Po prostu sceny są przedstawione jakby inną techniką". Z tym, że problem tkwi w tym, że ta technika psuje cały efekt realistycznie wyglądającego świata na rzecz bajkowości.

W przypadku screenów z portu, przyglądając się teksturom, na tym nowym widzę tyle samo szczegółów, co na starym. Są one jednak nieco mniej widoczne, gdyż są "zamaskowane" z powodu ich pokolorowania.
I to zamaskowanie psuje wszystko. Cały poważny klimat wiedźmina (jeśli chodzi o wygląd świata) poszedł daleko, tylko dlatego, że ktoś wolał bardziej bajkową kolorystykę w każdym miejscu gry. Bo tu nie chodzi o to, że akurat Novigrad jest kolorowy. Generalnie z tego co widać to wszystkie modele w grze mają tą bardziej bajkową kolorystykę i możliwe, że przez to mniejszą szczegółowość, niezależnie od tego czy to jaskinia, czy Novigrad w pełnym słońcu.
 
Ale gra nie musi mieć kolorów dokładnie z prawdziwego świata. Grafika może być i realistyczna i jak to Qyzu' ujął "poważna".
 
Jeśli mnie by ktoś spytał, powiedziałbym że gry rządzą się nieco innymi prawami niż świat realny. Nawet takie, które mają wyglądać w 100% realistycznie. Często bywa tak, że jesteśmy w jakimś zapierającym dech w piersiach miejscu, robimy mu zdjęcie, i potem, gdy oglądamy je w domu, nie robi już takiego wrażenia. Co innego wyjrzeć przez okno i powiedzieć: "Tak powinien wyglądać świat", a co innego podziwiać świat wygenerowany w grze.
Przede wszystkim ta nastawiona na pełen realizm grafika sprawia, że gra traci sporo na klimacie. Odwołam się po raz n-ty do pierwszego Wiedźmina i Gothica 1 i 2. Wygląd świata w tych grach podobał mi się stokroć bardziej niż w W2 lub G3, gdzie postawiono na zwiększony realizm i żywe kolory. To jest DARK RPG. Dojrzała gra fantasy, która powinna się cechować wręcz namacalnym klimatem, wyciekającym z ekranu w każdej chwili.
Jeśli chodzi o screeny Novigradu, które były tu wcześniej wstawiane - gdy zobaczyłem co zrobili z lokacją znaną z Debut Trailera, aż płakać mi się zachciało. Przecież widać gołym okiem, że ta uliczka w Novigradzie z 2013 to było arcydzieło. Może i podkręcone jakościowo, ale to nic nie zmienia. Kolorystyka też była lepsza - pomimo mniejszego realizmu. Klimat wręcz powalał w ciągu tej 1 sekundy gejmpleja. A teraz? Taka ot, uliczka z kilkoma straganami. Łatwo przeoczyć. Nie wspomnę już o budynkach po prawej, które teraz wyglądają jak wybudowane z plasteliny. Ale poczekam na materiały w lepszej jakości. :p
 
Odwołam się po raz n-ty do pierwszego Wiedźmina i Gothica 1 i 2. Wygląd świata w tych grach podobał mi się stokroć bardziej niż w W2 lub G3, gdzie postawiono na zwiększony realizm i żywe kolory.
Coś chyba pomyliłeś, bo właśnie Wiedźmin 1 i G1, G2 mają bardziej realistyczne kolory niż G3 i W2. Wiedźmin 2 ma więcej szczegółów w grafice, ale kolorystyka jest bardziej bajkowa. O wiele lepszy klimat miał W1, G1 i G2, bo kolorystyka tych gier była realistyczniejsza. Tak samo można dostrzec różnicę między Heroes 3 i 4. W H3 kolorystyka była realistyczna, a w H4 wiało bajkowością.
 
Last edited:
Realizm w grach powinien być ukazywany poprzez ilość detali, oświetlenie, cieniowanie, szczegółowość modeli. Ale nie przez kolory. Gra to gra, kolory powinny przede wszystkim pasować do klimatu. Tutaj znowu odniosę się do nagrania z wersji alpha, na którym według niektórych nie było widać nic. Tam kiedy weszło się w las gra całkowicie zmieniała swój klimat. Wszystko robiło się niebiesko-szare i ponure. A jak wygląda las teraz widać chociażby na polowaniu na gryfa.
 
Gra to gra, kolory powinny przede wszystkim pasować do klimatu.
Bajkowe kolory zdecydowanie nie pasują do świata Wiedźmina. Właśnie o to chodzi. Jakby to była gra typu Metin to bym się nie czepiał, ale Wiedźmin jest poważną i dojrzałą grą i tej powagi oczekuję również od wyglądu gry (zarówno szczegółowości jak i kolorystyki), który akurat w W1 był świetny. Zauważcie, że mimo mniejszej szczegółowości, dobra kolorystyka maskowała tę wadę bardzo dobrze, bo wszystko wyglądało bardziej realistycznie niż w większości gier.

Tutaj znowu odniosę się do nagrania z wersji alpha, na którym według niektórych nie było widać nic. Tam kiedy weszło się w las gra całkowicie zmieniała swój klimat. Wszystko robiło się niebiesko-szare i ponure. A jak wygląda las teraz widać chociażby na polowaniu na gryfa.
Trochę złe porównanie, bo to, że się las zmieniał na bardziej ponury było skutkiem czarów Leszego. Poza tym nie widzieliśmy tego w dobrej jakości, więc ciężko akurat porównywać ten fragment z czymkolwiek.
 
Last edited:
Właśnie mam takie same zdanie, bajkowe kolory to może mieć Smocza Era, jak dla mnie Wiedźmin mógłby cały być utrzymany w takich kolorach jak Killing Monsters. A o tym z czarami Leszego to sam się zastanawiałem, bo coś mi po głowie krążyło. Dzięki za uświadomienie mnie o błędzie ;)
 
Właśnie mam takie same zdanie, bajkowe kolory to może mieć Smocza Era, jak dla mnie Wiedźmin mógłby cały być utrzymany w takich kolorach jak Killing Monsters. A o tym z czarami Leszego to sam się zastanawiałem, bo coś mi po głowie krążyło. Dzięki za uświadomienie mnie o błędzie ;)

dokładnie, mi osobiście najbardziej pasuje klimat taki jak z alfy w2

 
No, może tam przesadzili lekko, ale mniej więcej o coś takiego mi chodziło, tylko w mniejszym stopniu "pomalowane" na niebiesko.
 
Top Bottom