Wiedźmin 3 - muzyka

+

Wiedźmin 3 - muzyka


  • Total voters
    570
Liczę że będą jakieś długie eksploracyjne utwory, bo jak narazie to krotko bardzo. W jedynce te najlepsze utwory podczas podróżowania trwały po 4-7 minut ;) Bo jak teraz będą trwać po 3 minuty, to bardzo często będą się zapętlać. A ogólnie to bardzo filmowy ten soundtrack ;)
 
Emhyr var Emreis jest świetny :D Motyw Nilfgaardu ( z obozu ) mi jak dotąd się nie podobał, ale w tym utworze po prostu miażdży :D
https://www.youtube.com/watch?v=on5Ul0vRAfg

---------- Zaktualizowano 21:09 ----------

Liczę że będą jakieś długie eksploracyjne utwory, bo jak narazie to krotko bardzo. W jedynce te najlepsze utwory podczas podróżowania trwały po 4-7 minut Bo jak teraz będą trwać po 3 minuty, to bardzo często będą się zapętlać. A ogólnie to bardzo filmowy ten soundtrack
@Marcin Przybyłowicz mówił ostatnio, że utworów tak długich jak w W1 nie uświadczymy, bo zbyt często i szybko zmienia się w grze sytuacja, lokacja i tym podobne... Z jednej strony logiczne, z drugiej oglądając gameplaye, mam wrażenie, że muzyka rzeczywiście strasznie się zapętla i może szybko nudzić, a nawet irytować. Oczywiście nie w sensie, że jest zła, bo jest genialna, tylko że się zapętla i w kółko gra to samo.
Osobiście też marzę o jakichś długich utworach pod exploring.
Jakoś w jedynce dało się upchać 6-minutowy utwór pod lokację Grobli :p
 
Kurcze, to jest piękne. Łezka się kręci. Panowie i Panie, OST z Wiedźmina pierwszego oficjalnie został zdetronizowany. Gratulacje dla REDów :cheers:
 
@Solan7 No właśnie.. utwór z BIalego Sadu jest chyba króciutki.. Coś czuję że nie będzie ani jednego dłuższego utworu pod eksploracje, co mnie dziwi, bo nawet jak coś nas zaatakuje, to po walce przeciez odpala sie dalsza część utworu.. W jedynce lokacje były przecież dość małe, a długie utwory to był duży plus, bo tak często się nie zapętlały.
 
@gialdonar Ale to, co dostajesz do odsłuchania != utwór w grze. Za przykład weźmy Bonnie at Morn, który na YT trwa 2 min. 34 sek, a okazało się, że nie jest to cały track i w materiale jakiegoś jutubera pojawił się jego inny fragment.
 
@gialdonar Ale to, co dostajesz do odsłuchania != utwór w grze. Za przykład weźmy Bonnie at Morn, który na YT trwa 2 min. 34 sek, a okazało się, że nie jest to cały track i w materiale jakiegoś jutubera pojawił się jego inny fragment.

No niby tak, ale może tylko akurat ten utwór ma dłuższa wersje? :p I czemu na płytce nie ma pełnych wersji w takim razie? ;) Jak narazie nie ma żadnego utworu który trwa dłużej niż 3 minuty... Kiedy w jedynce, najlepsze leciały dość długo, bo po 4-8 minut
 
No niby tak, ale może tylko akurat ten utwór ma dłuższa wersje? :p I czemu na płytce nie ma pełnych wersji w takim razie? ;) Jak narazie nie ma żadnego utworu który trwa dłużej niż 3 minuty... Kiedy w jedynce, najlepsze leciały dość długo, bo po 4-8 minut

Odnośnie długości utworów wypowiadał się w tym temacie Marcin Przybyłowicz.

Zwróć uwagę że w W1 system muzyki działał mniej więcej tak jak player audio - włączasz utwór, włączasz kolejny, masz między nimi crossfade i w zasadzie to tyle. W W2 było podobnie, jednym małym krokiem do przodu była przymiarka pod warstwy w utworach combatowych (jeżeli enemy count schodził poniżej określonej wartości to grała tylko sekcja perkusyjna; w aktualizacji 2.0, w Arenie słychać to szczególnie dobrze). W takim wypadku wydaje mi się sensowne pisać dłuższe utwory, które swoim czasem trwania wypełnią grę, skoro muzyka (w kontekście jej obsługi) jest dość statyczna. Za to w W3 soundtrack jest dynamiczny; to co słyszysz zależy od tego co robisz (czy jesteś w ważnym momencie questa? w dialogu? może eksploracja albo combat?), gdzie to robisz (np. dany utwór eksploracyjny zabrzmi inaczej w otwartej przestrzeni, a inaczej np. w wioskach), kiedy to robisz (dzień, noc?), czy jak to robisz (np. dynamiczna praca utworów combatowych, co tłumaczyłem podczas ostatniego ZTG/PGA w Poznaniu).

Generalnie jestem przeciwnikiem rozciągania czasu trwania utworów za wszelką cenę. Uważam że lepiej jest napisać coś krótszego ale bardziej treściwego, zamiast siedzieć i siłować się z materią żeby osiągnąć te przykładowe 5 minut. Rozumiem, że z perspektywy słuchacza lepiej jest posłuchać czegoś dluższego, co ma przemyślaną formę i przez te 4-5-6 minut prowadzi sensowną narrację w muzyce (też tak lubię), ale muzyka z gry (podobnie jak muzyka filmowa) rządzi sie swoimi prawami - przede wszystkim jest ilustracją do całej reszty i jako taka musi się sprawdzić.
Drugą sprawą jest to, że dłuższe utwory = więcej muzyki do napisania (no bo przecież nie będziemy zmniejszać ilości kawałkow w tak wielkiej grze, amrite?). Nawet nie chcę myśleć ile dodatkowego czasu byśmy na to potrzebowali żeby podołać zadaniu i utrzymać wyrównany poziom prze cały czas (z polskiego na nasze - nie odwalać fuszery, nie robić fillerów). Bo jedno czego jestem pewien to to że muzyka w grze działa i gra naprawdę fajnie i mieliśmy spory problem żeby z całego naszego katalogu wyłuskać te 70 minut. ;)
...Choć z drugiej strony jak teraz o tym myślę - z całą pewnością mogę powiedzieć że nie zawsze tak to u nas wygląda. Na przykład utwory combatowe - pamiętam że w W2 przeciętnie trwały po minutę, czasem półtorej. W W3 mamy całkiem sporą ilość dłuższych.

Poza tym warto dodać, że płytowy soundtrack nie obrazuje całości ścieżki dźwiękowej gry, na płytkę wrzucone są wybrane utwory - według autorów najlepsze - ale w samej grze występuje to w różnych konfiguracjach, aranżacjach i przede wszystkim reaguje to wszystko na gracza.

Więc to nie jest tak, że trzyminutowy utwór z płytki zacznie ci grać podczas eksploracji i się zapętli/wymieni na inny.
 
Last edited:
No niby tak, ale może tylko akurat ten utwór ma dłuższa wersje? :p I czemu na płytce nie ma pełnych wersji w takim razie? ;) Jak narazie nie ma żadnego utworu który trwa dłużej niż 3 minuty... Kiedy w jedynce, najlepsze leciały dość długo, bo po 4-8 minut
Wspominałem już nie raz - system muzyki w Wiedźminie 3 jest zupełnie inny niż w poprzednich dwóch. W pełni adaptacyjny, dynamiczny, warstwowy. Część feature'ów naszego systemu pokazywałem na zeszłorocznym PGA/ZTG.

W skrócie - muzyka ingame w grze jest "miksowana" w locie, w zależności od tego jaka jest pora dnia, gdzie się znajdujemy, czy jesteśmy w ważnej części questa, czy w pobliżu są skupiska ludzkie itp itd. Dużo zmiennych, które decydują o tym jakie części, warstwy czy segmenty utworów są odtwarzane. Dodatkowo muzyki w Wiedźminie 3 jest więcej niż w poprzednich Wieśkach razem wziętych. Nie ma co się sugerować długościami utworów, bo to ma znaczenie tylko w przypadku odsłuchu poza grą :)

@e:
Widzę, że zostałem wyżej lepiej opisany, i szybciej :)
 
Wspominałem już nie raz - system muzyki w Wiedźminie 3 jest zupełnie inny niż w poprzednich dwóch. W pełni adaptacyjny, dynamiczny, warstwowy. Część feature'ów naszego systemu pokazywałem na zeszłorocznym PGA/ZTG.

W skrócie - muzyka ingame w grze jest "miksowana" w locie, w zależności od tego jaka jest pora dnia, gdzie się znajdujemy, czy jesteśmy w ważnej części questa, czy w pobliżu są skupiska ludzkie itp itd. Dużo zmiennych, które decydują o tym jakie części, warstwy czy segmenty utworów są odtwarzane. Dodatkowo muzyki w Wiedźminie 3 jest więcej niż w poprzednich Wieśkach razem wziętych. Nie ma co się sugerować długościami utworów, bo to ma znaczenie tylko w przypadku odsłuchu poza grą :)

@e:
Widzę, że zostałem wyżej lepiej opisany, i szybciej :)

Dzięki za odpowiedz ;) Bo oglądając gameplaye z Bialego sadu, to gra non stop ten sam utwór, kory dość często się powtarza bo jest dość krótki. Zmienia się tylko podczas walki. Ale pewnie w późniejszych lokacjach będzie inaczej? Bo wspominałeś że np. nocny utwór dodaliście w ostatniej chwili :p
 
Dzięki za odpowiedz ;) Bo oglądając gameplaye z Bialego sadu, to gra non stop ten sam utwór, kory dość często się powtarza bo jest dość krótki. Zmienia się tylko podczas walki. Ale pewnie w późniejszych lokacjach będzie inaczej? Bo wspominałeś że np. nocny utwór dodaliście w ostatniej chwili :p
Dokładnie tak.
 
Normalnie Odmęty/Brzeg/Wyspa Rybitw :O
 

Attachments

  • It+s+glorious+_f8216e067fb7a126e2d2f0323a460c62.gif
    It+s+glorious+_f8216e067fb7a126e2d2f0323a460c62.gif
    110.2 KB · Views: 35
Wstawiłem w spoiler bo tytuł jest zdradliwy ;)


Czyżby Bran (wieśniak z początku zaatakowany przez gryfa) był królem? :D
 
Top Bottom