Nowy materiał fimowy – omówienie nadchodzącej aktualizacji

+
"Bondziorno" :)

A czy te zaprezentowane zmiany to już jest cały content balansujący? Czy tylko takie "highlights" tego co nas czeka i jednak będą jeszcze jakieś inne zmiany "+/-1 pkt" w pozostałych kartach?
Mocno 3mam kciuki za opcję nr 2 - bo aż mi się wierzyć nie chcę, że cały ten czas spędzili na poprawieniu 11 kart.

Co do zaprezentowanych zmian, to jak dla mnie... spoko. Serio, nie jest źle. Ba! nawet takie 7/10 :)
Subiektywnie / moim zdaniem:
  • Piszczałem, że nie chcę create na rankedach? Piszczałem. I co? I mam co chciałem :)
  • Czarna krew - dobra zmiana, karta nadal będzie grywalna (ewentualnie?) na arenie, a na rankedach zostanie wyparta przez bardziej stabilne srebra,
  • Doppler - zostanie wreszcie meme kartą, którą miał być chyba od początku,
  • Olgierd - tu lekkie zaskoczenie kierunkiem jaki obrano na przerobienie Von Everec'a. Spodziewałem się raczej czegoś w stylu "6 siły, stocz pojedynek z wybraną jednostką. Jeśli Olgierd zginie, wskrześ go z 1 siły" (tylko przykład!) - wiecie, coś nawiązującego do jego lore :)
  • Kamyki - jak dla mnie to w ogóle mogliby je usunąć z gry / gruntownie przerobić. Od początku mam wrażenie, że te karty zaprojektowane były jako zapchajdziury do chwalenia się podczas MWU, że dodają ponad 100 nowych kart... Oby ich losowość zepchnęła je na dół pick'ów arenowych ("zgiń! przepadnij!")
  • Kołowrót - kompletny rework karty. Ale czy tak "tragiczny" jak niektórzy uważają? Ja bym nie dramatyzował. Henselty grały przed MWU (czyli bez tej karty), grać i mogę bez niej.
  • Dun Banany - liczyłem raczej na zmianę mechaniki niż zwykłe podniesienie poprzeczki punktowej. A nawet jeśli już, to może warto by im jednak dodać te +1 siły?
  • Elfi sKAŁt - a tu mnie Redzi zaskoczyli, bo nie spodziewałem się zmiany w tym kierunku. No niby jest dodatkowa wymiana pod archetyp, ale ani to nie generuje kolejnego skrzata, ani to wskrzeszalne teraz przez Miecznika/Pierogarza (swoją drogą świetna spójność z lore, że Eibhar wskrzesza... Ale ciiiii, nie czepiam się :) ).
  • Łorkanser & awangarda - o! O taki Gwint walczę :) Świetne zmiany!
  • Broover - bez zaskoczeń, pożądana zmiana. Szkoda tylko, że do kompletu "porządkowania wyciągania" srebrnych szpiegów nie załapał się jeszcze Skjall.
  • Skill drajwery - ciekawy rework. I tak, daleki jestem od lamentowania, że "rip alchemia". Pewnie pojawią się teraz hybrydy z niewolniczą piechotą.
Podsumowując: bardzo się cieszę, że wreszcie będą zmiany w grze. A z faktyczną oceną tego balansu trochę poczekajmy, życie pokaże jak wyszło.

Pzdr! :)
 
Wikli;n10953503 said:
Dla mnie ograniczenie RNG = ogranicznie ilości kart RNG w mecie.

A ten efekt zostanie osiągnięty.

Czyli uwalić kompletnie karty byle tylko pozbyć się RNG... super wyjście z sytuacji. Mogli by usunąć tego Doplera czy Czarną krew w ogóle z gry i nikt by tego nie odczuł.

Wikli;n10953779 said:
Poza tym talia na moonlight właściwie kontruje się sama przez problemy z muliganem. Nie ma sensu rozmawiać o mało popularnych deckach.

Dopóki w gwincie będą gracze z takim podejściem to możemy zapomnieć o przywracaniu martwych archetypów czy jednostek do stanu używalności bo ważna jest tylko meta...
 
Last edited:
Wikli faktycznie swietny pomysl..zeby ograniczyc rng poprostu zrobmy rng kart completnie niegrywalne best pomysl na rng oO moze posunmy sie dalej usunmy je....co do henselta to pisze ,ze po zmianach bedzie slaby bo po dupie dostaly kolowroty i lekka jazda. Zabrano kolejna mozliwosc odwrocenia problemu jakim niewatpliwie jest coinflip...to samo brouver, mogl wyciagac szpiega i byl to pomysl na coinflip, gdzie teraz nam ta mozliwosc zabrano...niedlugo jak dostaniesz blue coina to bedziesz w d...bo w zaden sposob nie bedziesz go w stanie odwrocic.To skoro brouver nie moze wyciagac szpiega to dlaczego moze reifan czy skjall?? srebrna karta skjala wyciaga szpiega...i jest ona na rowni z zlotym raifanem,ktory tez szpiega wyciaga a lider frakcji tego nie moze?? gdzie jest tutaj sens?..super znerfili elfich scoutow, nalezalo sie, nerf polecal na tancerzy ostrzy, zgodze sie, ale po ch..nerf na wyciaganie szpiega>? nalezalo jak juz znerfic tasaka wtedy chore comba by sie skonczyly, a tak? tracimy kolejna szanse odwrocenia coina.

Niektorzy z was pisza o poprawie balansu i o tym,ze bedzie wieksza roznorodnosc i bedzie trzeba myslec. Przepraszam bardzo jaka roznorodnosc? teraz bylo ok 6-7 grywalnych archetypow, zas po patchu bedziecie mieli 2 pozerka - rebacze. Gdzie w tych taliach wymagane jest myslenie? stawiasz rebacza i statek punkty same sie robia to samo w pozerce. Olgierdowi nalezal sie nerf ale to co zostalo zrobione to zdecydowany uklon w strone zarcia.
 
ruuuis no wlasnie,ze nie ,kazda frakcja nie ma takie same bo nie mozesz porownac krzyza do skjala czy comba hym+skjall+szpieg. Wyciagajac z krzyza tracisz 15 pkt ,zas combo skjall +szpieg daje ci -8 lub hym+skjall+szpieg daje ci ledwie -5. Brouver mogl wyiagac szpiega bo scoia nie ma zlotej lub srebrnej karty,ktora by szpiega wyciagala. Ng ma reifana, sk ma hym i skjalla, potwory gelsa, nr ani scoia nie maja tego, jednym sposobem w scoi i nr na odwrocenie coina byl brouver lub lekka jazda, natomiast po zmianach socia i nr praktycznie nie odwroca coina bo zawsze zostana przebite przez raifana,hyma etc. barony03 nie znasz redow?:p oni rzadko kiedy trafia w termin, przewaznie ty sie budzisz a cos sie sciaga ;p
 
Last edited:
Co do Skjalla czy nawet Hima to nie zdziwie się na ewentualny hotfix już niedługo. Natomiast Rainfarnowi bym zostawił możliwość wyciągnięcia Cantarelli bo to jest w końcu atrybut tego archetypu i powinien mieć taki profit. Jednak znając życie i Redów to jeśli pójdzie nerf na Skjalla i Hima będą chcieli równać wszystko do jednego i Rainfarnowi tez się oberwie.
 
luk757;n10953824 said:
Dopóki w gwincie będą gracze z takim podejściem to możemy zapomnieć o przywracaniu martwych archetypów czy jednostek do stanu używalności bo ważna jest tylko meta...

Ok, może źle się wyraziłem.

Dyskutować możemy o martwych/mało używanych kartach. Jednak wyobraź sobie inną sytuację. Nerfią rębaczy, tak żeby resetowali się do siły bazowej i wtedy ja wytaczam argument:

"Nekromancja teraz jest totalnie martwa. Nie mogę używać nowej Yen"

Czym innym jest rozmawainie o tym jak przywrócić martwe karty, a czym innym "ta karta nie była taka mocna, bo raz na 100 meczy spotykałem talię, przeciwko której była kiepska". A przytoczone w tym wątku archetypy spellateal w formie bez jednostek brązowych, czy też moonlight są bardzo rzadko spotykane.

Mam nadzieję, że już rozumiesz różnicę ;)

Irmgaard;n10953896 said:
Zabrano kolejna mozliwosc odwrocenia problemu jakim niewatpliwie jest coinflip...

Coinflip był jeszcze większym problemem ze względu na tego typu talie. Ograniczenie takich możliwości na chwilę obecną jest najlepszym co można zrobić.

Irmgaard;n10953896 said:
To skoro brouver nie moze wyciagac szpiega to dlaczego moze reifan czy skjall??

Zgodzę się z tym, że skjall nie powinien tego robić, z resztą pisałem o tym wcześniej. Chyba w pierwszym moim poście w tym wątku.

Natomiast złote karty - jak najbardziej powinny mieć taką możliwość. Je nie zawsze masz na ręku.

Brouver daje 100% szans na szpiega. To nie jest zdrowe. Zwłaszcza gdy coinflip jest problemem na co sam zwróciłeś uwagę.



 
Szpiegów w ogóle powinni wywalić i pozmieniać karty na przewagi, była o tym mowa.Z rębaczami jest taki problem, że dużo kart na wskrzeszenie, więcej niż ludzie grają kontrolnymi kartami, może jakby siła spadała o 3/4 jeżeli trafią na cmentarz było by dobrym rozwiązaniem. Osobiście nie mam z nimi problemu i z pożerką bo gram fajna talią kontrolną z bufowaniem przez wyciąganie jednostek z pogody i rekonesansem:
 
Last edited:
lowcy niewolnickow1.jpg
Złożyłem talię nilfgaardu "Lowcy niewolników" bazując na nowym nadzorcy. Skellige dostaje baty aż miło patrzeć.
złoto
vilgefortz
vesemir : mentor
rainfarn z attre
yennefer nekromancja
srebro
cantarella
peter saar
joachim de vett
atrapa
mandragora
nilfgaardzkie bramy
brązy
3 x maoderme
2 x nowicjusz
2 x nilfgaardzki rycerz
3 x łowca niewolników
3 x nazdorca niewolników
2 x medyk z vicovaro
 
Last edited:
Czytam, czytam i zadziwia mnie jak wiele osób nie ma pojęcia o tej grze. Zdecydowana większość komentarzy tutaj, odnosząca się do Nadzorcy Niewolników oparta jest o przekonanie, że po zmianach ta karta nadal będzie grana w decku Alchemii. Pokazujecie tym, że nie rozumiecie idei tego decku i roli (obecnie już tylko byłej roli) Nadzorcy w nim.

Nadzorca służył jako karta zapełniająca 2 rzędy i pozwalająca na zagranie otwierające. Zakładając, że zaczynacie turę, lub przeciwnik zaczął ją kartą, która nie jest opłacalnym celem dla Wiedźmina, Nadzorca jest gościem, którego chcecie grać. Oprócz tego fajnie by generował punkty. Jego zagranie wiązało się z ryzykiem, ale zwykle generował średnio około 10-12 punktów. W obecnej sytuacji, po zmianach, traci zarówno pierwszą jak i drugą funkcję, a jego punkty to czyste 10. Do tego zapewnia dodatkowy mechanizm kontrolny, którego ta talia nie potrzebuje, bo ma już wbudowany solidny poziom kontroli. Ostatni minus to mazidło, które wraz ze zmianą siły Nadzorcy, straciło cel z cmentarza.

Podsumowując, nowy Nadzorca nie będzie grany w decku Alchemii jaki znamy obecnie. Synergia z grzybkami może być argumentem za, przy tworzeniu zupełnie nowego decku, ale przy obecnym działaniu mazidła, Nadzorcy w tradycyjnej Alchemii Żmiji nie widzę.

Co do samej zmiany, to uważam, że jest na minus. To nie RNG było powodem narzekań na Nadzorcę, tylko fakt, że narzekający gracze nie chcieli by Nadzorca miał czelność kopiować ich jednostki. Dla przypomnienia- przed pierwszym nerfem Nadzorca wybierał jedną z trzech unikalnych jednostek (bronzy w okienku wyboru nie powtarzały się, a jako, że większość talii nie gra więcej niż 3 rodzajów bronz jednostek, to RNG nie istniało). Sam mechanizm uważam za ciekawy, a jeżeli punktowo było to zbyt mocne zagranie, to można było kwestię zbalansować w inny sposób. Obecnie to zabicie mechaniki i chamska kopia z cyklopa (który BTW ma synergię z zemstą, a Nilfgard raczej nie słynie z leczenia, zwłaszcza po nerfie Mazidła).



Edit: uznanie dla ziomka Wikliego, który mądrze rozpoznał przyszłość Nadzorcy w talii Alchemii :)
 
wojtek1111 Dlaczego grasz tylko 3 mardro jako karty alchemiczne? Nowicjusze będą się brickowac jak nie wiem co. I zanim powiesz "no ale mi do tej pory w trzech meczach ani razu się nie zbrickowało" to wstrzymaj się, pomyśl przez chwilę, a następnie zmień coś w kartach bo zrozumiesz że mam rację.

EDIT: Jezus Maria co tu robi Yen: Martwa karta na wszystko oprócz jednego decku?
 
Wikli;n10954070 said:
Zgodzę się z tym, że skjall nie powinien tego robić, z resztą pisałem o tym wcześniej. Chyba w pierwszym moim poście w tym wątku.
Natomiast złote karty - jak najbardziej powinny mieć taką możliwość. Je nie zawsze masz na ręku.
Brouver daje 100% szans na szpiega. To nie jest zdrowe. Zwłaszcza gdy coinflip jest problemem na co sam zwróciłeś uwagę.

Wg mnie albo każda frakcja ma karty wyciągające szpiega i zmniejszające jego ujemną wartość albo żadna. Potwory i KP zawsze zostawało w tyle jeżeli chodzi o gwarantowanego szpiega i ich mocne archetypy (henselt i pożerka) opierały się na robieniu masy punktów żeby zrekompensować słabą grę szpiegami. Rainfara ewentualnie bym oszczędził (ale przy nerfie do 3 punktów) z myślą, że jest przeznaczony do archetypu szpiegów i ma go wspierać. Hym, skjall do zmiany podobnie jak Brouver. Cdp w końcu to zrozumie szkoda, że jak zwykle długo czasu im to zajmie podobnie jak z Brouverem.
 
Akuumo;n10954673 said:
wojtek1111 Dlaczego grasz tylko 3 mardro jako karty alchemiczne? Nowicjusze będą się brickowac jak nie wiem co. I zanim powiesz "no ale mi do tej pory w trzech meczach ani razu się nie zbrickowało" to wstrzymaj się, pomyśl przez chwilę, a następnie zmień coś w kartach bo zrozumiesz że mam rację.

EDIT: Jezus Maria co tu robi Yen: Martwa karta na wszystko oprócz jednego decku?

Nie wiem o co Ci chodzi, jest 2 nowicjuszy na 3 maroderme więc nie ma tu co się brikować. Yen wyciąga mi pięknie tego m.in. kolesia srebrnego z SK, jest mile widziana m.in. na swarm elfów pancerz redański, swarm nilfgardu, szpiegów nilfgaardu, spellatel więc o jakim jednym decku Ty mówisz?
 
wojtek1111;n10954928 said:
Nie wiem o co Ci chodzi, jest 2 nowicjuszy na 3 maroderme więc nie ma tu co się brikować. Yen wyciąga mi pięknie tego m.in. kolesia srebrnego z SK, jest mile widziana m.in. na swarm elfów pancerz redański, swarm nilfgardu, szpiegów nilfgaardu, spellatel więc o jakim jednym decku Ty mówisz?


Yen: martwa karta jest złym wyborem na dłuższą metę, słuchaj kolegi.

a) Karta jest martwa w co najmniej kilku kluczowych matchupach
b) Gdy nie jest martwa to też nie zapewnia super wartości (zwykle mniej niż 20 pkt)
c) Nawet gdy nie jest martwa w matchupie, to zwykle jest martwa w 1 rundzie
d) Jej jedyne zastosowanie, to kontra na greatswordy skellige, jednak to również nie zapewnia nam wygranej, a jedynie kontrę na 1 kartę z cmentarza
 
Last edited:
AkvQQ;n10954586 said:
Podsumowując, nowy Nadzorca nie będzie grany w decku Alchemii jaki znamy obecnie. Synergia z grzybkami może być argumentem za, przy tworzeniu zupełnie nowego decku, ale przy obecnym działaniu mazidła, Nadzorcy w tradycyjnej Alchemii Żmiji nie widzę.

Nie wiem jak reszta ale ja absolutnie się nigdzie nie upierałem co do nadzorcy granego w decku w takiej formie w jakiej był do tej pory. Nawet zaznaczałem to pisząc o zmodyfikowanym decku. Dla mnie nawet dopuszczalne jest wywalenie wiedźminów :D Ale spoko niech minie trochę czasu to może coś więcej w tym temacie powiem. Na ten moment jasnym jest, że nadzorca w decku sprzed patcha jest zazwyczaj problemem a nie wsparciem.
 
Co do zmian ogólnie, to większość jest na plus, chociaż na kilometr uderzają dwie kwestie:

1) mała ilość zmian
2) osłabianie kart mocnych, brak wzmocnień dla słabych kart


Ze zmian nie podoba mi się zmiana w runach oraz w Elfim Zwiadowcy i Nadzorcy Niewolników. O ile zmiany były potrzebne, to ich obecny kształt wydaje mi się prymitywny. Runy wydają się być w obecnym kształcie mało opłacalne. Już wcześniej były mało popularne, więc po zmianach pewnie odejdą całkowicie w zapomnienie.

Niezależnie pod jakim kątem na ten temat nie patrzeć, to wygląda na to, że nad Gwintem mało kto pracuje, lub pracują bardzo wolno. Oczywiście jest jeszcze ukryta opcja nr 3. pt. "Po cichu już robimy super zmiany o dźwięcznej nazwie Homecoming", ale to wymaga wiary w cuda. Swoją drogą Burza ma na filmiku całkiem ładną opaleniznę. Majóweczka się ewidentnie udała :)
 
AkvQQ;n10955003 said:
Niezależnie pod jakim kątem na ten temat nie patrzeć, to wygląda na to, że nad Gwintem mało kto pracuje, lub pracują bardzo wolno.

Nie sposób się z tym nie zgodzić ale co do elfiego zwiadowcy to muszę przyznać że ta karta jest całkiem przyzwoita nawet niekoniecznie pod wymiankę. W deckach gdzie bardzo łatwo o za przeproszeniem syf na ręce się bardzo ładnie sprawdza zwłaszcza kiedy nie trzeba narzucać dużego tempa np. po zagraniu szpiega w 2 rundzie.
 
Top Bottom