Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Komputer droga sprawa, a jak jeszcze pomyślę że muszę kupić mysz - klawiature, monitor to szlag mnie trafia:D
 
Na 4k w ultra, PŁYNNE, nie ma szans :) Chodziło o karte r290 czy nawet o r290x.
Ani te karty, ani GTX 780/780Ti czy 970/980 nie zapewnią płynnej gry w 4k na ultra, do tego jest SLI/CF niezbędne, wystarcza w 90% gier a i tak nie zawsze można pograć mega płynnie.
Przykładowo w DA I, ni cholery nie da się grać w 4k na ultra, ale to raczej kwestia sterów czy problemów z optymalizacją, bo karty dają radę ale co chwila są mikroprzycięcia, mimo tego ze pamięć się nie zapycha i użycie GPU też nie jest cały czas na 99%.
Natomiast w 1440p w ultra + MSAAx4 (maks) jest elegancko.

A karty R9 295X2, R9 390X i GTX 980 Ti,GTX 990 ?
 
A karty R9 295X2, R9 390X i GTX 980 Ti,GTX 990 ?

Póki co nie ma R390X ani GTX 980Ti/990 :)
Więc cholera wie jak będą sobie radzić pojedyńczo.
Natomiast z własnych doświadczeń wiem że pojedyńczy 780Ti czy też 980 dają radę całkiem nieźle w 4k + wszystko maks. Crysis 3/Metro Reduxy/Tomb Raider 2013 - Piękne graficznie tytuły i wymagające, te karty mają po 30+ fps.
Sam głównie gram w 4k bo dwie 980ki radzą sobie bardzo dobrze, lepiej niż jedna karta w 1440p.
Natomiast 980Ti/R390X musiałyby mieć jakieś ponad 70% wydajności więcej niż taki 980 żeby można było na nich podobne rezultaty uzyskać.
Także jeszcze pewnie ze dwie serie kart przed nami zanim wyjdzie bydlątko które sobie poradzi.
Inna sprawa że takie sprzęty są już od dawna, natomiast to co teraz dostajemy jako konsumenci to ochłapy, sprzęt trzeba sprzedać.
Takie 4waye z GTX 980 to ułomki przy jednej karcie która pobiera ZNACZNIE mniej prądu, jest malutka a moc obliczeniową ma taką że wymiata konkretnie.
No ale technologia wojskowa jest o jakieś 1200 lat bardziej zaawansowana od publicznej.
Tak 1200 lat, rzecz jasna tego się człowiek nie ma szans dowiedzieć z mediów a technologie, informacje na temat tego co na prawdę się dzieje na świecie są ukrywane przed społeczeństwami.
Biznes to biznes, bardzo długi temat.
 
Może ustawić DSR I wtedy ma 4k ale sam jestem ciekaw chociaż jeśli idzie o granie w 4K to tylko przez display port bo HDMIi nie wyrabia obecne, oczywiście.
No ciekawi mnie czy te wymagania na dniach będą jutro czy w poniedziałek.
 
@GosuPl
Takie małe pytanie: Czy ty masz monitor 4k, żeby to odpalić w tej rozdzielczości, czy może jest jakiś inny sposób o którym nie wiem?

Nie, przez DSR. A zanim DSR dodali do sterów to sobie edytowałem rozdzielczości w sterach sam.
Dowsampling to jest. Granie w 4k na monitorach 1440p/1080p.
Jakość graficzna jest bardzo fajna, natomiast nie jest to dokładnie to samo co 4k ale wydajnościowo sprzęt obciąża tak samo (minimalnie bardziej), ponieważ karty renderują wszystko w 4k.
Póki co na rynku nie ma monitora 4k który by był wart zainteresowania.
 
Co do minimalnych dla Dzikiego Gonu, to myślę, że będą zbliżone do zalecanych W2, czyli dowolny czterordzeniowy Intela (lub porównywalny AMD), GTX 460 z 1 GB VRAM (lub odpowiednik AMD) oraz 4GB RAM. Moim zdaniem zestaw taki powinien umożliwić grę w 720p przy ~30 fps.

Natomiast zalecane - tu już pewnie będzie potrzebny komputer z górnych rejestrów klasy średniej, czyli i5-2500 (optymistycznie szacując ;)), GTX 680 z 2 GB VRAM (lub odpowiednik AMD) oraz 8GB RAM. Myślę, że z tym sprzętem da się osiągnąć wysokie w 1080p - wciąż utrzymując bardzo bezpieczny zapas klatek powyżej 30 fps.

Natomiast ultra ze wszystkim na maks w 1080p - i7 oraz GTX 780Ti, a jeśli będzie ubersampling, to SLI.

Jeśli REDzi chcą dobrze sprzedać grę krótko po premierze, to raczej w takie właśnie konfiguracje będą celować. Ważne, żeby gra dobrze się skalowała.
 
Redzi zapowiadali że gra będzie wyciskała jak najwięcej z konsol, że ma to być prawdziwy nextgenowy produkt. Obym się mylił ale pewnie będą wyższe.
 
Lepiej nie nastawiać się na tak "niskie" (w porównaniu do innych niedawno wydanych/nadchodzących gier AAA) wymagania. Przynajmniej w kwestii karty graficznej. Tym bardziej, że REDzi nigdy nie byli (i sądzę, że dalej nie są) mistrzami optymalizacji.
 
Last edited:
Mam pytanie z cyklu "czymipójdzie" ;-)
Obecnie posiadam i5-4570 @3.2GHz, 8GB RAM i HD7850 1GB. Jest sens podchodzić z czymś takim do trzeciego Wiesława (powiedzmy, że 30fps@720p jest do przyjęcia), czy raczej nastawić się na wymianę GPU?
 
Mam pytanie z cyklu "czymipójdzie" ;-)
Obecnie posiadam i5-4570 @3.2GHz, 8GB RAM i HD7850 1GB. Jest sens podchodzić z czymś takim do trzeciego Wiesława (powiedzmy, że 30fps@720p jest do przyjęcia), czy raczej nastawić się na wymianę GPU?

Jeśli chcesz się cieszyć ładną grafiką to wymień kartę graficzną :)
 
Jednak ja uważam że będą znacznie wyższe a przynajmniej minimalne.

Sugerujesz zatem, że dostaniemy nawet nie powtórkę z Watch Dogs tylko z Unity?
No cóż, nie jest wykluczone, że faktycznie będzie to drugie Unity.
Jeśli jak głoszą plotki gra jest fatalnym stanie wtedy rzeczywiście, ale jeśli jest jak zapewnia deweloper wówczas wróżba Wroobelka jest jak najbardziej na miejscu. Wymagania mogą się naturalnie nieco różnić, ale dużo wyższe?
Znaczy jakie?
i5-2500K/FX-8350 i GTX680/HD7970 plus 6GB Ram jako minimalne?
Bez przesady.
To niby jak te biedne konsole miałyby W3 uciągnąć, nawet przy odpowiedniku miksu ustawień medium/low w więcej niż 20 klatkach?

Redzi zapowiadali że gra będzie wyciskała jak najwięcej z konsol, że ma to być prawdziwy nextgenowy produkt.

Każdy tak gada. Tylko czym w ogóle jest ten cały next-gen, jak nie określeniem najnowszej generacji konsol zanim te jeszcze zadebiutują, ewentualnie marketingowym żargonem, który po prawdzie nie znaczy nic? To tylko chwytliwe hasełko mające napędzać sprzedaż.
Prawda jest taka, że od początku z PS4/XOne (szczególnie tego drugiego) wyciska się, co tylko można. Wydajnościowo sprzęty te ustępują wyraźnie piecom ze średniej półki i nie chodzi tu o jakieś oszczerstwa czy teorię, a praktykę. Czyli liczbę klatek, rozdzielczość i poziom detali w samych grach.

Z naszych testów wynika, że procesor Core i3 4130 CPU z kartą Nvidia GTX 750 Ti dorównuje lub przekracza moc PlayStation 4 przy podobnych ustawieniach rozdzielczości i jakości. Było tak w przypadku Call of Duty: Advanced Warfare, Assassin's Creed Unity i Far Cry 4 (z poprawką eliminującą stutter). To komponenty dla początkującego entuzjasty grania na PC, zapewniające wrażenia „nowej generacji”- DigitalFoundry

Przesadnie wysokie wymagania sprawią, że gra będzie działać bardzo słabo na wszystkim poza high-endem i zarazem źle na konsolach, co powinno być oczywiste dla każdego, kto ma jako takie pojęcie o sprzęcie. CDP RED strzeli sobie w oba kolana z granatnika, nikt nie będzie zadowolony, w rezultacie średnia ocen od graczy oscylować będzie w okolicach tego, co zgarnia Unity. I to nawet jeśli sam w sobie Wiedźmak będzie bardzo dobry.
Zdaniem Adama Kicińskiego gra ma być wolna od błędów mogących popsuć rozgrywkę (co nie znaczy wolna od bugów), a mało co zabija grywalność równie efektywnie, co fatalna strona techniczna.
Oczywiście wymagania minimalne na przekór rozsądkowi mogą okazać być bardzo wysokie. Jeśli ekipie nie staje umiejętności i i faktycznie są z grą olbrzymie problemy, wówczas tak, ale nie jeśli zapewnienia CDP RED są szczere, w co wielu tu obecnych wierzy przecież bez zastrzeżeń (mniejsza z tym czy to rozsądne).
Przestańcie zatem straszyć, bo nie ma ku temu żadnych podstaw, poczekajmy spokojnie.
Póki co można być raczej dobrej myśli, jeśli okaże się inaczej wówczas będzie można straszyć do woli.

Obecnie posiadam i5-4570 @3.2GHz, 8GB RAM i HD7850 1GB. Jest sens podchodzić z czymś takim do trzeciego Wiesława (powiedzmy, że 30fps@720p jest do przyjęcia), czy raczej nastawić się na wymianę GPU?

Praktyka pokazuje, że sens i owszem jest, bo karta nie ma problemu z uzyskaniem względnie wysokich detali w grach przy stałych 30 klatkach. O ile naturalnie nie liczysz na wysokie detale fajerwerki, w FullHD i stałych 60 klatkach to sens jest.
Na co dokładnie możesz liczyć z tym gpu okaże się niebawem, ale 30 klatek w 720p powinno i to z palcem w nosie (oczywiście istotny jest też poziom detali w jaki celujesz).
Jest tylko jeden problem. Jeśli to faktycznie wersja z 1GB Ramu to... Cóż, niestety ale to może cię ograniczać.
Obecnie rozsądne minimum to 2GB pamięci na karcie.
 
Last edited:
Chciałoby się powiedzieć, że zapewniali o tym, że chcą aby jak najwięcej pieców to uruchomiło (bo tak było), ale wiadomo jak to jest z tymi zapewnieniami. :p
 
Z trailerem to się przynajmniej możemy łudzić co tydzień w każdy poniedziałek, z wymaganiami gorzej.
Może chciał powiedzieć "na tygodniach" albo "na miesiącach". :harhar:
 
Moim zdaniem wymagania będą bardzo zbliżone do tych z Unity jeśli chodzi o minimalne. Po za tym w najlepszym wypadku Wiedźmina dostaniemy w maju a tak to jakoś dziwnie bywa, że im premiera później to i wymagania wyższe. Mówię to po własnych obserwacjach i mogę się mylić.
 
Jeżeli Wiedźmin 3 będzie na konsolach działał dobrze, to nie widzę powodu, by wymagania były rzędu Unity. AC koszmarnie klatkuje na XONE/PS4, dlatego w minimalnych nie podali karty o mocy podobnej jak konsolowe, gdyż po prostu to nie wystarcza do komfortowej rozgrywki. Jeżeli wiedźmin będzie miał te >25FPS na konsolach, to i zapewne karta w minimalnych będzie o poziom niżej od gtx 680, albo nawet dwa.
 
Top Bottom