Poznań Game Arena 2014 i CD Projekt

+
Pytanie do osób, które uczestniczyły w pokazie W3 na PGA: czy wpominając o pokazie na koniec "trailera z Ciri" mówicie o ostatniej cutscence z gameplayu, gdy wiedźmy znajdują ją ranną, czy też o trailerze SoD? A może pokazali coś całkiem nowego?
Nic nowego nie było, ale jako, że było grane na polskiej wersji językowej to walki wygladały nieco inaczej.

A tak serio, było tam jeszcze coś oprócz walki z Wilkołakiem, ruchu warg, itd pokazane?

Nowego/odmiennego? Yrden.

Pytanie dla tych co byli na PGA i widzieli demko: Komentarz był częścią filmu z gameplay'em, czy komentował RED na żywo ze sceny? Znaczy, w ogóle czy pokaz był rozgrywany na żywo czy tylko puszczono gotowy materiał, ten sam, który opublikują w sieci?

Mam nadzieję że gotowy materiał, chciałbym zobaczyć tą słynną 3 minutową walkę z wilkołakiem.
Puszczony chyba gotowy materiał, ale komentarze redów były na żywo.

Brat twierdzi, że w niektórych scenach lip-sync był dobry a w niektórych słaby. Możliwe, że lip-sync działa tak że rozmowy nie są analizowane w czasie rzeczywistym, tylko analizuje się fonetykę każdej rozmowy dla danego języka i zapisuje się jako serię animacji jeszcze przed wydaniem gry. Co mogłoby wyjaśniać to, że część rozmów był OK a część nie do końca bo REDZI nie zdążyli zrobić do polskiej wersji więc zostawili angielską.
Tak właśnie się robi. Redkit ma przycisk "generate lipsync"

Nie przesadzacie trochę z tą paniką? Do premiery zostały cztery miesiące. Myślę że Redzi zaczną pomału ujawniać wszystkie mechaniki w grudniu lub styczniu. Podobnie robiło Bioware z DA:I, dopiero nie dawno zaczęli odkrywać wszystkie karty.
No właśnie cztery miesiące. Pokażą coś miesiąc przed premierą, okaże się, że wygląda kijowo i żaden hejt nie pomoże, bo będzie za późno na zmiany. W zasadzie już jest jeśli coś miałoby być spieprzone.

To jest raczej kwestia ekskluzywności imprezy i tego typu pierdół. Nie udostępnią od razu, żeby ludzie, którzy zapłacili za bilet i wybrali się do Poznania nie poczuli się pokrzywdzeni. Osób, które pojechały tam tylko dla Wiedźmina nie brakowało (sam miałem być jedną z nich, ale nie wyszło).
No w sobotę to była kolejka do kolejki dosłownie. Dzisiaj przyszedłem o tej samej godzinie i zastałem pustą kasę.

[...]
- Potwory nie będą migrować i zmieniać miejsca zamieszkania zbyt często, w tej kwestii nie mamy się spodziewać fajerwerków.
[...]
- Noc w Dzikim Gonie nie będzie tak ciemna jak w W1 :( :( :( Uzasadnili to tym, że gracze powinni mieć możliwość, cytuję "podziwiania gór w oddali, oświetlonych łuną księżyca...". LOL.
[...]
- Ścieżka dźwiękowa jest dłuższa od tej z W1.
- Wszystkie utwory muzyczne są już nagrane, teraz jedynie się je dopracowuje.
[...]
- W grze pojawi się motyw główny z Zabójców Królów.
[...]
- Migrować może nie będą, ale będą mogły pojawiać się w pewnych miejscach i znikać w zależności od poczynań gracza, ponadto będzie je ciągnąć do truchła. Przy okazji był też podany przykład, że można odciagnąć niedźwiedzia zabijając łanię, bo zapach krwi go do siebie przyciągnie. Nie wiem na ile to faktyczny przykład z gry, a na ile tylko obrazujący działanie systemu.
- No, ale w pochmurną / bezksiężycową noc mogłoby być akurat ciemno
- Było powiedziane, że dłuższa od tej z W2.
- Było że większość, ale z tego co zrozumiałem to nie zaprzeczał temu, że coś może być jeszcze dokomponowane.
- Motyw główny z zabójców królów. To faktycznie słoń mi musiał na ucho nadepnąć, bo tego nie usłyszałem chyba lol
 
@sneky, jeśli chodzi o muzykę, to już przecież w muzycznym Dev Diary Marcin mówił, że motywem głównym będzie ten z W1. Moim zdaniem to bardzo dobrze. Nie ma lepszej muzyki :)
Jeśli zaś chodzi o te wnętrza, screeny były wyjęte żywcem z gry, zapewne zrobione tuż przed PGA. Niestety siedziałem dość daleko od ekranu, a więc nie powiem wiele o teksturach, ale sama kompozycja, ułożenie przedmiotów, dbałość o najdrobniejsze szczegóły, gra światła.... Piorunujące wrażenie. Nieodróżnialne od zdjęcia.
 
Last edited:

Guest 3669645

Guest
Walutą w grze będą wyłącznie oreny.
No, niby byliśmy tego pewni, ale potwierdzenie zawsze warto mieć. Oficjalnie mogę teraz powiedzieć, że REDzi strasznie spartolili najprostszą rzecz w grze, a która mogła dodać dużej wiarygodności światu i być w zgodzie z kanonem.

- Noc w Dzikim Gonie nie będzie tak ciemna jak w W1 :( :( :( Uzasadnili to tym, że gracze powinni mieć możliwość, cytuję "podziwiania gór w oddali, oświetlonych łuną księżyca...". LOL.
Tak jakby noc z W1 miała uniemożliwiać zobaczenie gór w oddali... Jeśli w W3 noc będzie wyglądała jak w zaklętym lesie z gameplay'a, to chyba parsknę śmiechem.

- W grze pojawią się prawdopodobnie 3 duże miasta. (Novigrad, Kaer Trolde i.... Oxenfurt?)
REDzi sami wymieniali właśnie te lokacje? Bo jak dla mnie Warownia z NML będzie większa niż Kaer Trolde.

- Większość utworów zawiera wstawki Percivala.
Większość? Spodziewałem się mniej niż połowy... Mam nadzieję, że w wielu kawałkach będą to tylko drobne dodatki, bo umrę z nudów. Gra jeszcze nie wyszła a ja już jestem zmęczony tym Percivalem (nie licząc kawałków pod materiały promocyjne). Nadal czekam na instrumentarium z jedynki.

- Utwór "Ladies of the Wood" miał być specjalnie irytujący i nieprzyjemny dla słuchacza, gdyż takie właśnie wrażenia miały towarzyszyć spotkaniu z Paniami Lasu.
"Ladies of the Woods" irytującym kawałkiem? Przybyłowicz tak twierdzi? :p
 
@solan7 Fajna relacja. I nareszcie jakieś konkrety. Potwierdzone oreny, motyw z Wiedźmina 1, 80 rodzajów potworów i cała reszta cieszy :). Szkoda, że nie udało wam się dowiedzieć czegoś o alchemii, ale i tak wielkie dzięki :).
 
@adventus, nie wymienili tych miast, to moje przypuszczenia. Powiedzieli że 3, i to nie na 100%. Ale 3 na pewno. A Ladies of the Woods jest cholernie irytującym kawałkiem :p I taki ponoć miał być, ale na szczęście tego typu kompozycji będzie niewiele.
 
"Ladies of the Woods" irytującym kawałkiem? Przybyłowicz tak twierdzi? :p
Poniekąd tak jest. Ten kawałek jest taki nużący, utrzymany na granicy fałszu, więc może nie przypaść do gustu. Mi na początku się nie podobał, ale później cały czas kołatał mi się w głowie i się spodobał. Ale jak się słucha go non stop to po pewnym czasie męczy. :D W małych dawkach jest świetny. Podobnie jest zresztą z tymi wokalami w utworach.
 
Last edited:

Guest 3669645

Guest
Jeśli chodzi o warstwę dźwiękową Wiedźmina 3 to jestem całkowicie spokojny. Widać, że też pracują nad systemem, który pozwoli muzyce płynnie przechodzić w kolejne utwory, o ile pamiętam to w Gothicach też to było, szczególnie w G3 nad tym popracowali.
Yep, jest to super pomysł. W końcu już słyszeliśmy jak działa -Na nagraniu z pokazu z Leszym. Kawałek "Fields of Ard Skellig" płynnie przechodził w motyw do walki, całkiem tak, jakby to był jeden utwór. Świetne.
 
Dzisiaj razem z Fartuessem byliśmy na ~4 godzin wykładów REDów o AI (choć stricte o W3 były 2 godziny, 2 pozostałe to były inne projekty poboczne osób z CDPR).

Widzieliśmy fragmenty "nowego redkita" wraz z fragmentami drzewek behawioralnych itd., sensowne, proste przykłady itd.
Do zarządzania AI służyły 3 różne pliki - behaviour tree (były w W2 ale bardzo słabo zrobione) steering wheel (istniały w W2 tylko 2 i praktycznie nikt z REDów ich nie ogarniał) i spawn tree (nowy wynalazek REDów).

Ciekawy był przykład podążania NPC za tobą - idąc koło Ciebie ma np. zachowywać sensowną odległość od gracza, unikać starć (np. obchodzić przeciwników dookoła), poruszać się bardziej naturalnie itd. Całkiem przyjemny wykład, a narzędzie wyglądało na takie w którym da się pracować a nie to co Djinni/Redkit (choć oczywiście nic o wypuszczeniu tych narzędzi do tłumu nie mówiono).

Ciekawym przykładem z gameplayowego punktu widzenia miał być przykład "narreacji przez otoczenie", gdzie padł przykład że jeżeli kilkukrotnie oczyścimy jakieś miejsce z np. trupojadów, to za kolejnym razem może pojawić się boss-trupojad, po pokonaniu którego w okolicy zamiast potworów będą się np. spawnowali ludzie (tzn. miejsce z zaplenionego przez potwory stanie się bezpieczne) itd. Oczywiście nie będzie tak we wszystkich tego typu miejscach (choć patrząc na prostotę ich drzewek od AI podpięcie czegoś takiego pod wszystkie spawny utopców byłoby proste ;P).
 
Last edited:
To mówiąc w skrócie oprócz gameplaya po polsku pasowałoby powalczyć jeszcze o te nowe screenshoty żeby też opublikowali :)
 
Najbardziej mnie martwi że nie wiadomo czy można się pomylić przy prowadzeniu śledztwa... jeśli nie to system zmysłów będzie działał jedynie jak drogowskaz ;/
No i te noce...
 
No, niby byliśmy tego pewni, ale potwierdzenie zawsze warto mieć. Oficjalnie mogę teraz powiedzieć, że REDzi strasznie spartolili najprostszą rzecz w grze, a która mogła dodać dużej wiarygodności światu i być w zgodzie z kanonem.
Prawie nikomu(wśród wszystkich odbiorców) nie robi różnicy to jak się będą nazywały monety w grze, i tak prawie wcale albo wcale nie zostanie wypowiedziana ich nazwa. A poza tym oreny to już znak rozpoznawczy Wiedźmina.
Tak jakby noc z W1 miała uniemożliwiać zobaczenie gór w oddali... Jeśli w W3 noc będzie wyglądała jak w zaklętym lesie z gameplay'a, to chyba parsknę śmiechem.
Trochę lipa będzie ale jakoś to przeżyję, niech chociaż gwiazdy będą na niebie.
"Ladies of the Woods" irytującym kawałkiem? Przybyłowicz tak twierdzi? :p
Kwestia nazewnictwa zapewne.
 
Last edited:
Hmm... czyli już dzisiaj mam zacząć swoją mantrę i mowić "redzi znowu zje.." głosem potępionego? Nie chce mi się, może jutro :p
 
Hmm... czyli już dzisiaj mam zacząć swoją mantrę i mowić "redzi znowu zje.." głosem potępionego? Nie chce mi się, może jutro :p
Nie znamy konkretów. Może tak naprawdę alchemia, rozwój postaci i crafting zmiotą nas z powierzchni Ziemi. Chociaż ponarzekać nie zaszkodzi :p.
Także, ten tego...
REDzi znowu zje...
 
A co do:
Dalej nic o alchemii, rozwoju postaci i craftingu. Zaczynam się coraz bardziej obawiać...

Na PGA/ZTG nie było żadnego porządnego wywiadowego "mięsa", pytania na te tematy mogły trafiać w najlepszym wypadku na speców od community (którzy i tak nic nie wiedzą :p) a w najgorszym na sound designerów, AI desingerów, art designerów. Nikogo kto by mógł na te tematy sensownie porozmawiać zwyczajnie nie było. Niedługo fani wiedźmina zaczną podchodzić do członków Precivala i pytać o alchemię :p

@Fartuess Nawet jakby ujawnili wszystko dzisiaj to wątpię czy wyrobiliby się z jakimiś większymi zmianami do premiery.

Powiem tyle - gameplayowo przekonali mnie na tyle że "większe zmiany" nie będą potrzebne to premiery, najwyżej polishe itd. (bo AI wszystkich potworów raczej nie będą przepisywać), jedyne co może leżeć to właśnie ekwipunek / przedmioty / sterowanie na PC / alchemia, a wiele z tego można by porządnie zrobić w miesiąc-dwa (no, może bez super dogłębnych beta testów, balansów itd.) a nie cztery :)

Najważniejsze jest głośno na te tematy krzyczeć. Jeśli nie oleją tego tak jak to miało miejsce wcześniej to powinno być dobrze/przyzwoicie :) Podejrzewam że gdybyśmy nagrali jakiś ogarnięty ~30 minutowy filmik o ekwipunku/rozwoju postaci (i o tym jak wyglądał w W1 i W2, co się nam podobało, co się nie podobało, czego powinni unikać w W3 a co było dobre) to moglibyśmy mieć jakiś wpływ na to (i jednocześnie pokazać że nam zależy).

e:
Problem jest wtedy gdy więcej krzyku jest o loczki (które 50% osób pierdzielą) i o waluty (które 95% osób pierdzielą) :p
 
Last edited:
Solan, dobra robota, dzięki!

Parę rzeczy mnie jednak martwi
Jaśniejsze noce niż w W1, ech... Tak jakby tam były jakieś mega ciemne.
Jeśli każda noc będzie taka, jak to widzieliśmy 35-minutowym gameplayu, tj. jasna do przesady i z tarczą księżyca przesłaniającą połowę nieba, to klops.
Co więcej będzie to irytujące, jako że na gameplayu rzecz wyglądała naprawdę słabo, wręcz brzydko.

Hmm... Enpece będą reagować na zmiany pogody. Nic nowego, mieliśmy to już w W1.

Redzi skupili się na realistycznym przedstawieniu żyjących społeczeństw i ekosystemów, które funkcjonują niezależnie od Geralta i gracza.

To z kolei nie mówi nic, strasznie ogólnikowe.
No, ale jeśli zamierzają przedstawić faktycznie "żyjące społeczeństwo", choćby i w nieznacznym stopniu, jeśli mają na celu wytworzyć iluzję takowego, wówczas cykl dobowy w czasie rzeczywistym stanowi absolutny mus, podstawę podstaw.
Bez tego ani rusz. Był już takowy na gamelayu widoczny czy podobnie, jak w przypadku poprzedniego materiału, nic, a jedynie nagły atak nocy po wejściu do lasu?

Tak jakby noc z W1 miała uniemożliwiać zobaczenie gór w oddali... Jeśli w W3 noc będzie wyglądała jak w zaklętym lesie z gameplay'a, to chyba parsknę śmiechem.

Aha, bo to naprawdę odstawało poziomem, jak z innej gry.
Marcin tłumaczył, że jeszcze nie wszystko gotowe, iż prace są w toku. Poza tym od czasu od czasu może być jasno, bo pełnia, więc nie marudziłem. Ale jeśli to tak zostanie i będzie stanowiło normę...

"Ladies of the Woods" irytującym kawałkiem? Przybyłowicz tak twierdzi?

Nie zna się. Dla mnie był szalenie nastrojowy i niepokojący zarazem.
 
[...]
Najważniejsze jest głośno na te tematy krzyczeć. Jeśli nie oleją tego tak jak to miało miejsce wcześniej to powinno być dobrze/przyzwoicie :) Podejrzewam że gdybyśmy nagrali jakiś ogarnięty ~30 minutowy filmik o ekwipunku/rozwoju postaci (i o tym jak wyglądał w W1 i W2, co się nam podobało, co się nie podobało, czego powinni unikać w W3 a co było dobre) to moglibyśmy mieć jakiś wpływ na to (i jednocześnie pokazać że nam zależy).
Dodatkowo dać przykłady (z wyjaśnieniami) innych gier, gdzie ekwipunek, alchemia ipt. były nieźle zaprojektowane, wykonane itd.

Choć pewne aspekty powyższych "niewiadomych" i ich odbioru (podoba się / się nie podoba) to indywidualna i subiektywna sprawa.


-------------------------

Ed.
Co do nocy i jasności. Wolałbym, by było "bardziej realnie", czyli bliżej normalnym nocom. Raz ciemniej, raz jaśniej. Ale księżyc ma być podobno tylko i wyłącznie w jednym "stadium = pełnego rumianego uśmiechu".
Szczerze, gdybym czasem w oddali nie widział gór było by miło. Miało by się wrażenie, że świat jest większy, nie ograniczony.
W Skyrimie strasznie to irytowało... góry, góry i jeszcze raz góry. Gdzie nie spojrzysz góry (tak, tak taki region...).
 
Last edited:
Top Bottom