Wiedźmin 3: Dziki Gon

+
Wy naprawdę chcecie wiedzieć o grze wszystko, zanim jeszcze się ukaże? Czy nie fajniej byłoby zagrać samemu i choćby z czystej ciekawości udać się na wyścig konny, popatrzeć jak to wygląda?
Nie, serio pytam. Bo dla mnie samodzielne odkrywanie gry to pół całej zabawy.

Generalnie na pewne pytania chciałbym poznać bardziej szczegółowe odpowiedzi, chociażby wyjaśnienia na filmiku na czym w W3 będzie polegać alchemia bądź pokazanie możliwości rozwoju bohatera. Dzięki temu będę wiedzieć czego od W3 się spodziewać a na co się mam nie nastawiać. Dzięki temu można uniknąć później rozczarowania przez swoje błędne wyobrażenia, bo ma się swoje pewne pojęcie o koncepcji mechanik występujących w grze. A jak wiadomo na tym etapie prac raczej już nic w tych kwestiach nie ulegnie zmianie.
Jak na razie Q&A są bardzo ogólnikowe i w gruncie rzeczy niewiele wyjaśniają, lecz dają tylko wymierny podgląd na pewne kwestie, które wciąż pozostają w sferze domysłów. Nie mówię wcale że jest to złe, lecz każdy może na ich podstawie wysnuć różne wnioski, które mogą nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Nawet na witchersite,pl brakuje pewnych konkretów na temat mechaniki walki czy alchemii i jest potraktowana bardzo ogólnikowo. Nie ukrywam że te sprawy mnie interesują, bo na podstawie bardziej szczegółowych informacji można się dowiedzieć czy W3 jest grą tylko fabularną z dodaną mechaniką ot tak, że wypada by jakaś była, czy ta mechanika jest na tyle przemyślana, że wyższe poziomy trudności również będą dostarczać odpowiedniej zabawy dla bardziej wymagających graczy pod tym względem. Tylko tyle i aż tyle.

Kwestie czy ktoś dane prezentacje będzie chciał obejrzeć pozostawiam w sferze indywidualnej każdego gracza.

Czasami mam wrażenie, że niektórzy chcieliby, żebym rozpisał tutaj wszystkie zakończenia gry

Zakończnia gry czy spoilery fabularne nijak mnie interesują i za wszelka cenę pragnę ich uniknąć oglądając na własne ryzyko wrażeń nt ogrywanego przez dziennikarzy W3, byle dowiedzieć się więcej o alchemii, craftingu, uniejętności, i innych występujących w grze machanik. Niestety dziennikarze mają zwykle o tym blade pojęcie i jak większość preferują grę w Wiedźmina na normalu.
 
Last edited:
Mi by pasował taki tryb ale właśnie nie nagła śmierć bo to przesada. Zapisy jak w starych grach np. rozmieścić małe miseczki z wodą do których można się przysiąść i przemyć twarz co oznaczało by zapis gry. Na takie coś bym poszedł :)

Masz już to w grze. Odpalasz najtrudniejszy poziom W3 bez "nagłej śmierci" i zapisujesz sobie grę co godzinę.
 
Generalnie na pewne pytania chciałbym poznać bardziej szczegółowe odpowiedzi, chociażby wyjaśnienia na filmiku na czym w W3 będzie polegać alchemia bądź pokazanie możliwości rozwoju bohatera. Dzięki temu będę wiedzieć czego od W3 się spodziewać a na co się mam nie nastawiać. Dzięki temu można uniknąć później rozczarowania przez swoje błędne wyobrażenia, bo ma się swoje pewne pojęcie o koncepcji mechanik występujących w grze.
Ty, jako zainteresowany produktem klient, chcesz dostać bardziej szczegółowe informacje, a redzi, jako dostawca towaru, są zainteresowni jedynie dostarczeniem reklamy lub mało precyzyjnych i wyświechtanych formułek. Chcą cię zachęcić, a nie podawać informacje, które mogłyby zmniejszyć twoją chęć zakupu. Stąd między innymi brak wersji testowych. Kiedyś była to forma reklamy, teraz duże firmy rękami i nogami się przed tym bronią, bo wiedzą, że co sprzedane w pierwszych dniach, to już nikt nie zabierze, a po kilku miesiącach wrzuci się do sieci samokrytykę, że faktycznie, gra może nie była idealna, ale następna to już z całą pewnością, bo tym razem posłuchają graczy.
 
Nie co to, to nie ale, wszystkie mechaniki, systemy, szczegółowo opisać to, to tak :)

Nie lepiej takie rzeczy odkrywać samemu? Marcin napisał trochę przewrotnie, ale wszystko sprowadza się do tego, że większość forumowiczów chciałaby przed premierą wiedzieć wszystko albo prawie wszystko na temat gry. Kiedyś gra wychodziła i człowiek uczył się jej grając, a dzisiaj jak dwa lata przed premierą twórcy nie dają możliwości przeanalizowania każdego aspektu gry to wszyscy marudzą, że pewnie gra w rozsypce, że się sprzedali albo coś tam :p
 
Nie lepiej takie rzeczy odkrywać samemu? Marcin napisał trochę przewrotnie, ale wszystko sprowadza się do tego, że większość forumowiczów chciałaby przed premierą wiedzieć wszystko albo prawie wszystko na temat gry. Kiedyś gra wychodziła i człowiek uczył się jej grając, a dzisiaj jak dwa lata przed premierą twórcy nie dają możliwości przeanalizowania każdego aspektu gry to wszyscy marudzą, że pewnie gra w rozsypce, że się sprzedali albo coś tam :p

A potem płacz, że jakaś mechanika pomyślana jest do bani, podczas kiedy można było ją wcześniej przeanalizować i wytknąć ewentualne niedogodności/nieścisłości na forum, które ostatecznie temu też przecież służy.
 
No tak, bo przecież twórcy gier się nie znają i mimo iż ogrywają codziennie tworzoną przez siebie grę w ramach testów nie są wstanie stwierdzić, że coś nie działa, a fani na podstawie filmików w sieci jak najbardziej :whistle:
Alchemia w W2, która ma więcej przeciwników niż zwolenników mogła by za tym przemawiać.

A tak serio, to obie strony mają rację.
Jasne jest, że czas na ujawnienie pewnych informacji powinien być stosowny, i pewnie tak jest - że część istotnych informacji dostaniemy bliżej premiery. Bo - z drugiej strony - powinniśmy je dostać, forum służy również temu by deweloperzy mogli mieć bezpośredni wgląd w punkt widzenia konsumentów.

Skoro REDańczycy sami zapewniają, że ta platforma komunikacyjna pozwala im spojrzeć na ich pracę z szerszej perspektywy, to niech z niej korzystają.
 
Last edited:
@raison d'etre

Ja to wszystko rozumiem i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jednak pojecie RPG jest na tyle duże że odnosi się do różnych aspektów.
Pewne gry opierają się na samej mechanice i rozwoju postaci, inne szczególny nacisk stawiają na fabułę, inne na eksplorację i na interaktywny świat.

Wiedźmin natomiast próbuje się sprzedać jako produkt, który wszystko ma w sobie zawierać co najlepsze. Istna redefinicja gatunku.
O ile w przypadku fabuły i klimatu budowanego grafiką i muzyką nie mam żadnych wątpliwości że będzie świetna. Już z samego tego względu chce kupić 2 egzemplarze gry (PS4 i PC) tak w sferze mechanik rozwoju postaci i innych usprawnień w postaci różnych aktywności w grze nie ma za wiele wspomniane, a nie ukrywam że chciałbym mieć na ten temat więcej informacji.

Czy podczas gdy dziennikarze mieli okazje ogrywać W3 pojawiła się choć jedna osoba, która byłaby przedstawicielem grupy graczy hardkorowych?
Jeśli tak, chciałbym przeczytać wrażenia z tego trybu. O ile wiem że dziennikarzom zdarzało się ginąć na normalu, to jednak nie wiem czy któryś z nich ustawił grę na najwyższy poziom trudności (hard) i zdał z relację w tego trybu. Jak ktoś mógłby podrzucić linkiem byłbym wdzięczny, jeśli takowy w ogóle istnieje.
 
A potem płacz, że jakaś mechanika pomyślana jest do bani, podczas kiedy można było ją wcześniej przeanalizować i wytknąć ewentualne niedogodności/nieścisłości na forum, które ostatecznie temu też przecież służy.
Ale chyba nie 3 miesiące przed premierą kiedy gra od jakiegoś czasu ma już zawartość zamkniętą, ciężko żeby teraz zabrali się za budowę jakiegoś systemu od podstaw.
 
A potem płacz, że jakaś mechanika pomyślana jest do bani, podczas kiedy można było ją wcześniej przeanalizować i wytknąć ewentualne niedogodności/nieścisłości na forum, które ostatecznie temu też przecież służy.

Biorąc pod uwagę jakość krytyki na tym forum wolałbym, żeby omijali te forum z daleka. 90 % osób nawet nie stara się pomyśleć przed skrytykowaniem.
 
Biorąc pod uwagę jakość krytyki na tym forum wolałbym, żeby omijali te forum z daleka. 90 % osób nawet nie stara się pomyśleć przed skrytykowaniem.

Po części masz rację ale chodzi raczej o kreatywną obiektywną krytykę, a nie czysty Hejt
 
Wszelkie mechaniki będą prawdopodobnie dostosowane do przyzwyczajeń oraz oczekiwań użytkowników konsol i możliwości kontrolerów. Nie ma się co spodziewać nadmiernie wyszukanych rozwiązań, bo nie są one popularne wśród kanapowych graczy. Popatrz na kamerę, na hud, na interfejs, na cyferki lecące z potworów, na fakt, że do tej pory nie opracowano sterowania pod pc. Inaczej się projektuje gry na pc i na konsole z całym tego faktu bagażem. W3 jest grą zrobioną pod konsole. To są dwa różne systemy walutowe i redzi uznali, że mieszać ich nie będą i tylko jeden wykorzystają. Więc moim zdaniem płonne twe nadzieje.
 
To chyba właśnie oznacza, że nie jest opracowane. Nie wiem, ale sterowanie wydaje mi się dość istotną funkcją gry i zostawianie tego na ostatnią godzinę wygląda osobliwie.
Co ciekawe, ponoć strzelanie z kuszy jest tragiczne na padzie. To jest właśnie przykład mechaniki wyjętej z k+m i nieumiejętnego zaimplementowania pod pada.
 
No nie wiem, to już kwestia słówek. Dla mnie jest może opracowane, ale niedopracowane. No i wiadomo, że sterowanie jest istotną funkcją gry, ale jak widać REDzi jeszcze mają stosunkowo dużo rzeczy do zrobienia, głównie na PC do premiery, a przecież jest jeszcze wiele rzeczy, o których nie wiemy, a też mogą leżeć. Coś ta premiera majowa stoi pod coraz większym znakiem zapytania, ale może, może... A co do strzelania z kuszy. Pewnie chodzi o to, że cel namierzyć trudno na padzie, łatwiej to zrobić myszką. Chyba, że będzie auto aim (w co wątpię), tak jak w GTA V na konsole.
 
Przy strzelaniu z kuszy będzie auto aim, taki w stylu Assasynów. Geralt wyciąga kuszę i automatycznie strzela w przeciwnika. Drugą opcją jest celowanie z przybliżeniem i slow motion.
 
To celowanie właśnie nie wiadomo po co. Head shota nie zrobisz i tak, ataku we wrażliwe punkty też nie ma. A widać, że Geralt ma spore trudności z utrzymaniem nawet spowolnionego przeciwnika w obszarze celownika. I to przecież na pokazach nie gra przypadkowy człowiek, tylko ponoć specjalista i fachura, który zęby na tym zjadł.
 
Nie ma się co spodziewać nadmiernie wyszukanych rozwiązań, bo nie są one popularne wśród kanapowych graczy.

Raison, nie fair jest wrzucać wszystkich graczy konsolowych do jednego koszyka. Generalizowanie jest be. Niemniej też mam wrażenie, że CDP RED za małą wagę przykłada do pecetów.

No nie wiem, to już kwestia słówek. Dla mnie jest może opracowane, ale niedopracowane.

Na jedno wychodzi i oznacza, że na niespełna cztery miesiące przed premierą sterowanie na PC nie jest jeszcze gotowe. Nie wiem czy to normalne czy nie, ale fajnie nie brzmi na pewno. I to nie jest "kwestia słówek" tylko umiejętność czytania między wierszami.

Przy strzelaniu z kuszy będzie auto aim, taki w stylu Assasynów. Geralt wyciąga kuszę i automatycznie strzela w przeciwnika.

Ponoć walka jest na chwilę obecną zabugowana i na wyższych poziomach trudności zamiast z przeciwnikami zmagać się trzeba bardziej z błędami systemu. Starcia zaś można wygrywać wychwytując luki. Na przykład w przypadku gryfa nie ma co doń podchodzić, tylko spokojnie ustrzelić z użyciem kuszy. Nie jest bystry, więc bez problemu pozwoli. Takie info płynie od Berlina z CDA.
Część dziennikarzy podkreśla też, że gra jest ładna, ale niewiele więcej. Pojawiły się nawet głosy, że daleko jej do tego, co można było zobaczyć na zamkniętych pokazach. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby pomimo cięć optymalizacja nie była w tak złym stanie. Ponoć wersja na PS4 rzadko kiedy dobija do 30 klatek, a wygląda przy tym zauważalnie gorzej niż pecetowe high. Również info od Berlina
Zresztą kto nie widział niech obejrzy, bo warto. To jeden z niewielu, jeśli nie jedyny przedstawiciel CDA, który potrafi spojrzeć na wyskobudżetowe produkcje chłodnym okiem zamiast przez pryzmat hype'u, który tylko zaciemnia obraz..

 
Jak znowu będzie trzeba na PeCecie męczyć się z tym kółkiem i slowmo to się potnę chyba, tyle jest klawiszy, tęskni mi się za wybieraniem znaków jak w W1 bez wybijania z rytmu walki.
 
Top Bottom