Dyskusja o artykułach i mediach dot. Wiedźmina 3

+
 
Ludzie Ludzie Ludzie !!!!! dajta se po jednym na opamiętanie ;-) o czym wy piszecie ??? co wy wymagacie ??? to tylko gra komputerowa lub konsolowa jak zwał tak zwał ;-)

Dobrze ze się kończy ta gra na 3 częściach bo od 5-ątej części ludzie wymagali by już cudów świata ;-)

Szkoda tylko że nie dajecie CDPR pola do popisu inwestując w sprzęt wart po 20 tyś pln i wyżej, to biedni Redzi muszą walczyć i obcinać wodzę fantazji w swych pomysłach bo ktoś ma starego SZTRUCLA a wymaga Bóg wie czego ;-) (że o terminie wykonania już nie wspomne)

Apetyt rośnie w miarę jedzenia ??? to tylko dowodzi jednej tezy - Poprzednie cześci się baaaaaaaaaardzo podobaly ;-)

Bo babka dziadkowi kotleta nie usmarzyła ???
Bo dziadek se nie pierdną po grochówce ??
Bo kaczki latają za nisko ???

a wiecie czemu kaczki w Wiedzminie 3 pozdychają ????
- a z głodu !
- a dlaczego ???
- Bo Rumuni szybciej do chleba będą dopływać ;-)
 
Last edited:
@kamil29 Ale zachowania NPCów zależne od pory dnia są podstawą dobrze zrobionego żyjącego świata i występują w grach już od ponad 20 lat (!).
Ja natomiast nie zamierzam krzyczeć i pluć na grę kiedy nie mam niezbitych dowodów. Zwłaszcza, że ten aspekt pojawiał się w wypowiedziach REDów jak i relacjach dziennikarzy, którzy iluzję żyjącego świata bardzo sobie chwalili.
 
Trudno mi się z tym zgodzić, piszesz jakbyś był pewien, że zachowanie postaci pobocznych będzie absolutną katastrofą.

Nie jestem, w żadnym razie nie jestem, ale to co zobaczyłem mnie zaniepokoiło i dlatego właśnie tę kwestię poruszyłem.

Przy tak krótkim i wyrwanym z kontekstu materiale trudno dokonywać jakichkolwiek daleko idących porównań.

Ano właśnie, do premiery zostało naprawdę niewiele czasu i najwyższy czas na jakieś konkretniejsze materiały niż tylko kolejny fragment gameplayu nie pokazujący w zasadzie niczego nowego.

Problem jest taki, że ile razy ktoś żywo zainteresowany tym tytułem, któremu nie wadzą jakieś jego niedoskonałości(tak - niedoskonałości, coś co dla Ciebie jest niewyobrażalnym grzechem developera, dla kogoś innego będzie niezauważalnym mankamentem), wchodzi na forum i widzi Twoje litanie gorzkich żali, odechciewa mu się znowu tu wracać.

Wiesz, będę pisał o tym co mi się podoba i o tym, co mi się nie podoba, budzi wątpliwości, bo uważam, że tak należy. Nie uważam natomiast, aby w grze z otwartym światem, szczególnie crpg, gdzie wiarygodne przedstawienie świata to warunek podstawowy do zarzucenia niewiary, które to z kolei jest konieczne, aby w grę wsiąknąć i faktycznie dobrze się bawić, ewentualny brak owej wiarygodności stanowił niezauważalny mankament albo drobną niedogodność. Między innymi z uwagi na przywiązanie wagi do tego aspektu W1 był grą tak dobrą, a W2 pomimo poważnych wad, grywalną. Bo bez tego obie produkcje byłyby znacznie, znacznie gorsze i może wówczas miałbym je za niewarte uwagi. Dla mnie rzecz to szalenie ważna, jedna z tych, która odróżnia gry autentycznie dobre od całej reszty, utalentowanych deweloperów od rzetelnych wyrobników. Dlatego też wolę chuchać na zimne i pisać o tym co budzi moje wątpliwości, obawy. I doprawdy mam gdzieś, że komuś psuję tym nastrój, bo odchodzi mnie przede wszystkim gra, jej jakość. Jeśli ktoś ma problem z krytyką i dyskusją na oficjalnym forum, to cóż… Ma problem.

A ja idę o zakład że ani twoja ani moja babcia nie mieszkały w średniowieczu, które jak już może być jakimś punktem do porównań zachowań ludzi mieszkających w tych lepiankach.

Odchodzimy od tematu, moja babcia nie mieszkała w średniowieczu i twoja też nie, ani tym bardziej ty sam, ani żaden z Redów. Chyba że mają tam w studiu kogoś pokroju Regisa. Nie ma też znaczenia czyja babcia i dziadek, w której konkretnie wsi mieszkała czy mieszka. To naprawdę nie jest istotą sprawy. Istotne jest natomiast czy na obu materiałach, które jak najbardziej porównywać można, bo przedstawiają to samo miejsce o różnych porach dnia można zaobserwować coś, co wskazywałoby, że system dobowych aktywności działa. I cóż, tam akurat nie widać by działał, mimo kilku godzin różnicy rozmieszczenie enpeców i ich zachowanie jest w stu procentach identyczne, nie zmieniło się ni o jotę. I chciałbym wiedzieć dlaczego, bo ani w W1, ani w W2 takie rzeczy miejsca nie miały. Chciałbym wiedzieć czy to wina skryptu, który nie odpalił, a że ta scenka w prologu została wyreżyserowana, to brak zmiany pory dnia zaowocował taką właśnie dziwną sytuację, czy też to może coś poważniejszego. To mnie właśnie zajmuje, a nie czy czyjaś babcia na Pomorzu miała inny rytuał dnia niż moja albo jakaś inna na gdzieś na Śląsku.
 
Dla mnie bardzo nieodpowiedzialnym jest cokolwiek oceniać i cokolwiek pisać na podstawie krótkich "Reklam" Wiedźmina 3

Eustachy kobietę też tak poznajesz ?? zobaczysz ją przez 15 minut pogadasz z nią przez 10 minut i jesteś zaniepokojony co ma pod majtkami ? ;-) (baby po 10 latach znajomości i 5 latach małżeństwa nie ogarniesz wiem coś o tym hehe to jest dopiero dłuuuugi RPG a nie tam 200h wieśka ;D )

Daj sobie na wstrzymanie jak się cykasz to ja ci kupię grę albo ściągnij sobie nie będzie zabezpieczeń , pograj przez kilka dni a nie oglądaj przez 15 minut i wtedy się wypowiedz.

Widzisz można doszukiwać się jak szpieg szoguna jakichś pierdółek albo niedoskonałości ale czy to jest 100% odzwierciedlenie całości projektu ??? czy Ty nie widzisz tego że prawdziwy świat też nie jest doskonały ?? a od gry tego wymagasz ? .....
 
Last edited:
Między innymi z uwagi na przywiązanie wagi do tego aspektu W1 był grą tak dobrą, a W2 pomimo poważnych wad, grywalną.
Akurat W1 i W2 jakoś rewelacyjne pod tym względem nie były. W "jedynce" sporo postaci stało w miejscu, niektóre kręciły się wte i wewte nie zajmując się niczym konkretnym. Natomiast w drugiej części mieliśmy sporo dialogów, które odtwarzały się za każdym razem kiedy przechodziliśmy obok danych rozmówców. To co prezentuje W3 zapowiada się dużo, dużo lepiej. A myślę, że takie szczegóły o których piszesz w grze będą niezauważalne, chyba, że ktoś nie będzie nic innego robił jak tylko stał w miejscu i patrzył co i o jakiej porze postacie robią.
 
Akurat W1 i W2 jakoś rewelacyjne pod tym względem nie były. W "jedynce" sporo postaci stało w miejscu, niektóre kręciły się wte i wewte nie zajmując się niczym konkretnym. Natomiast w drugiej części mieliśmy sporo dialogów, które odtwarzały się za każdym razem kiedy przechodziliśmy obok danych rozmówców. To co prezentuje W3 zapowiada się dużo, dużo lepiej. A myślę, że takie szczegóły o których piszesz w grze będą niezauważalne, chyba, że ktoś nie będzie nic innego robił jak tylko stał w miejscu oraz patrzył co i o jakiej porze postacie robią.

No chyba że będzie to tekst :

"Moja krowa daje kwaśne mleko a kot śpi ze szczurami wiesz co to oznacza ? ;DDD " hahahahahaha powala ;D
 
Widzisz można doszukiwać się jak szpieg szoguna jakichś pierdółek albo niedoskonałości ale czy to jest 100% odzwierciedlenie całości projektu czy Ty nie widzisz tego że prawdziwy świat też nie jest doskonały ?? a od gry tego wymagasz ? .....

Jeśli oczekiwanie po grze, która jest przez twórców kreowana na coś absolutnie niezwykłego, czegoś co stanowi standard w grach od kilkunastu lat a obecne jest od ponad dwóch dekad i zostało zaimplementowane również w W1/W2 nazywasz oczekiwaniem doskonałości, to nie bardzo mamy o czym rozmawiać.

Akurat W1 i W2 jakoś rewelacyjne pod tym względem nie były. W "jedynce" sporo postaci stało w miejscu, niektóre kręciły się wte i wewte nie zajmując się niczym konkretnym. Natomiast w drugiej części mieliśmy sporo dialogów, które odtwarzały się za każdym razem kiedy przechodziliśmy obok danych rozmówców.

Nie było idealne (Radiant A.I. to to nie był), ale na akceptowalnym poziomie. I nawet enpece, którzy większą część dnia stali w miejscu w końcu zad ruszali. Piszesz jednak, że W3 zapowiada się na tym polu dużo lepiej. Pytanie, w oparciu o co ten wniosek, bo akurat dwa gameplaye, o których tu wspominałem pokazują coś zupełnie innego. Tam absolutnie każda postać jest w tym samym miejscu, mimo zupełnie różnych pór, co w poprzednich odsłonach się nie zdarzyło. To raczej gorzej niż lepiej. O ile to oczywiście nie jest bug.
Byłoby dobrze aby ktokolwiek z Redów, choć w kilku słowach napisał, jak to z systemem dobowych aktywności jest, czy coś się w tym względzie zmieniło od zapowiedzi?
 
Last edited:
Pytanie, w oparciu o co ten wniosek
Wygląda na to, że usilnie ignorujesz wypowiedzi REDów i dziennikarzy. Okej, na dwóch gameplayach o różnych porach dnia, w tym samym miejscu NPCe robią to samo. I co z tego? Może to bug, a jeśli rzeczywiście coś jest na rzeczy to już się tego nie zmieni. Anuluj niedawno ponownie złożony pre-order i oczekuj w niepewności, jeśli chcesz (choć pewnie już to zrobiłeś).
Nie widzę sensu w dyskusji, w której argumenty powtarzają się w co drugim poście.
 
Eustachy a może kobitka ma kaprys jak to kobitka i sobiee o 2 w nocy poszła pranie robić ??? a kto jej zabroni ?? i to jest wolność w grze :D

Cytat : Eustachy " Pytanie, w oparciu o co ten wniosek, bo akurat dwa gameplaye, o których tu wspominałem pokazują coś zupełnie innego"

a ja się pytam w oparciu o co ty wnioskujesz ??? o dwa gameplaye ? z nieskończonej gry ?

Prawda jest taka że kupisz tę grę bo sie mało w majtki nie posikasz żeby w nią zagrać i na myśl o 19 maja ;-) jak 99,9% ludzi na tym forum ;-)
 
Last edited:
Ja tylko w kwestii formalnej bo nie lubię jak się robi kurtyzanę z logiki :p
@eustachy_j23 pisze wyraźnie, że opiera swoje PRZYPUSZCZENIA na tym co wywnioskował z gejmplejów czyli de facto na CZYMŚ.
Natomiast jego adwersarze piszą, że nie może opierać się na tym co wywnioskował z gejmplejów, samemu opierając się na NICZYM.
Wiadomo są wypowiedzi dziennikarzy i redów, ktore mówią o żyjącym świecie i oczywiście można im wierzyć (dziennikarzom, nie redom ofc) ale nie o tym była rozmowa :p
Wiecie jakbyśmy dostali może jakiś DZIENNIK, albo trailer pod tytułem Żyjący świat WIedźmina 3 czy coś, to byśmy mogli rozmawiać sensowniej, ale spoko do końca marca kupa czasu... a nie, czekaj.
 
Last edited:
Tak swoją drogą, to obserwacje jakimi raczył się podzielić z nami @eustachy_j23 pochodzą z samego początku gry, więc można założyć że ten cykl dobowy zostaje dopiero odpalony stąd niemal identyczne zachowanie NPC'ów na obu materiałach. To przynajmniej teoria, która wydaje się całkiem sensowna moim zdaniem.
Zmieniła się godzina, widocznie Redzi coś namieszali w rozpoczęciu gry i wyglądało nieco inaczej, choć tutaj nie chcę zgadywać.
Co do samego cyklu, to raczej nie ma co wątpić że istnieje zważywszy na to że to element jaki już istniał w poprzednich odsłonach gry i o czym wspominali koledzy był komentowany przez dziennikarzy mających kontakt z grą jako bardzo dobry.
 
Last edited:
Wygląda na to, że usilnie ignorujesz wypowiedzi REDów i dziennikarzy.

Dziennikarze growi są mniej więcej równie wiarygodni, rzetelni i kompetentni co nasi politycy. Może nie wszyscy, ale spora część, więc za ich opinie dziękuję. Zresztą w żadnej z relacji nie zauważyłem, aby poruszano ten wątek szerzej. Nic poza standardowym, że enpece coś robią, ale tyle i ja wiem, bo to widać w materiałach. Nie wiadomo jednak czy nie robią dokładnie tego samego bite 24 godziny, nawet nie chodząc spać. Nigdzie nie widziałem by ktoś tę kwestię poruszał. A jeśli chodzi o jakieś względnie świeże informacje od Redów w tej sprawie, to bardzo proszę o namiary, bo może faktycznie coś przegapiłem. Staram się być na być na bieżąco, ale czasem coś umknie.

Może to bug, a jeśli rzeczywiście coś jest na rzeczy to już się tego nie zmieni.

Tego właśnie chciałbym się dowiedzieć.

Anuluj niedawno ponownie złożony pre-order i oczekuj w niepewności, jeśli chcesz (choć pewnie już to zrobiłeś).

Pisząc coś takiego, co konkretnie chcesz osiągnąć?

a ja się pytam w oparciu o co ty wnioskujesz o dwa gameplaye ? z nieskończonej gry ?

Napisałem dokładnie i to kilka razy, ale jak widać za mało. Odsyłam do wcześniejszych wpisów, nie będę się powtarzał, bo za chwilę znowu ktoś wyskoczy z czymś takim.

Nie widzę sensu w dyskusji, w której argumenty powtarzają się w co drugim poście.

Nie mogę nic za to, że moje wpisy są ignorowane, a użytkownicy widać bardziej zainteresowani tym, żeby naskoczyć na dyskutanta (w tym wypadku mnie), zamiast tym co napisał.

Wiecie jakbyśmy dostali może jakiś DZIENNIK, albo trailer pod tytułem Żyjący świat WIedźmina 3 czy coś, to byśmy mogli rozmawiać sensowniej, ale spoko do końca marca kupa czasu... a nie, czekaj.

Ano właśnie.
 
Last edited:
Ja się wyłączam z tej dyskusji bo to nie ma sensu i jest to rozmowa o pierdołach jak dla mnie ! podkreślam dla mnie, wisi mi to o której godzinie kto co będzie robił czy prał czy srał czy łowił sobie ryby.

Na pewno tego nie zrąbali skoro było to w W2 nie wieże i nie widzę sensu rozmowy o tym !

W Diablo 1 zawsze była noc a każdy npc stał zawsze w jednym tym samym miejscu i jakoś nikomu to nie wadziło a producentowi nie przeszkodziło zarobić na tym krocie ;-)
 
A jeśli chodzi o jakieś względnie świeże informacje od Redów w tej sprawie, to bardzo proszę o namiary, bo może faktycznie coś przegapiłem.
Hmm... rzeczywiście, nowszych informacji na ten temat (od REDów) brak. Coś mi się musiało pomieszać.

Nie zaszkodzi w takim razie zapytać.
@Marcin Momot Jak to jest z tą iluzją żyjącego świata? NPCe będą cały czas robić to samo, czy może mają różne zajęcia zależne od pory dnia?
 
Making of pewnie się ukaże, więc cierpliwości. Póki co to mam wrażenie, że gracze chcą bardzo dużo w bardzo krótkim czasie. Obecnie sprawa nie do wyjaśnienia, więc czytając dyskusję czułem się nieco jak na jałowym, wypalonym polu - jeden swoje, drugi swoje. Szczerze to nie sądzę, by takowy bug znacznie UTRUDNIAŁ grę, a stanowił jedynie błąd, do naprawienia - gra jeszcze nie jest w Złocie więc spokojnie, jestem pewny, że REDzi dbają o klimat i wiarygodność świata, zwłaszcza, że sami wypowiedzieli się, iż zwrócą na to uwagę i przykładają sporo wagi - a zachowanie NPCów to kluczowa część klimatu i wiarygodności. Ludzie zjedliby ich żywcem, gdyby po takich zapowiedziach i obietnicach zostawili tak istotną rzecz jak algorytmu NPCów.
 
Uwaga tu zaskoczenie, to jest prolog do gry który ma na celu wprowadzenie gracza do fabuły. Nie wiem skąd zaskoczenie że takich oskryptowanych cutscenek będzie będzie mnogo i to w całej grze.

Nie mam nic do cut-scenek. Chodziło mi o to, że promień ich rażenia może być duży. Za duży. Wpadamy w cutscenki jak w wielką sieć rozpostartą na znacznym obszarze, albo jak w czarną dziurę, która nas wciąga w jeden ustalony punkt. Na ekranie wyświetla się napis "jakiś czas później", a po cut-scence okazuje się, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż przed cut-scenką. Da mnie to będzie irytujące, jeśli gra będzie pełna takich ogromnych cut-scenkowych sieci. Fabuła będzie nas zasysać nawet z odległych miejsc w formie nie mającej nic wspólnego ze swobodną grą. Jeżeli, powiedzmy, będziesz chciał zagrać drugi raz i ominąć tego gryfa, to może być to trudne, bo gra ściągnie cię do tego gryfa z większej odległości i uraczy napisem "jakiś czas później". Będziesz sobie eksplorował mapę obawiając się, że w każdej chwili wdepniesz w obszar, który zabierze cię do centralnego miejsca, w którym rozegra się cut-scenka. Grając będę się czuł jakbym szukał ścieżki pomiędzy wielkimi, zdradliwymi lejami, które wciągają nierozważnego wędrowca.

Jeżeli to mają być te klastry, to zupełnie mi się to nie podoba. Jeżeli REDzi w ten sposób rozwiązali problem fabuły w otwartym świecie, to po prostu zamknęli ten świat w korytarze fabularne.
 
Last edited:
https://twitter.com/EvolveTom/status/585821573413670912

Dear all: if you never reply to my emails and then appear magically to ask about Witcher 3 review code next month... back of the line!


Yhymm... Coś się zaczyna dziać. Firma tego gościa jest odpowiedzialna za rozsyłanie kodów recenzenckich więc coś czuje że to już tuż tuż. Swoją drogą, spróbuje ktoś szczęścia? Może się załapie na taki kodzik haha :D .
 
Mi się wydaję że ludzie mają od samego początku za duże wymagania co do Wiedźmina 3, że będzie pod każdym względem naj i we wszystkim lepszy od takiego Skyrim i reszty rpgów. Otóż nie będzie.. Dlaczego? Bo to pierwsze gra Redów w otwartym świecie, oni się uczą nadal dlatego niektóre rzeczy są mniej dopracowane bo trzeba je robić od podstaw i pierwszy raz.. Np pierwsze z brzegu - zachowanie npc - wątpię żeby było to lepsze od radiant a.i w Skyrim. Dlaczego? Bo Bethesda ma wielkie doświadczenie w tym od wielu lat. W Wiedźminie 3 trzeba to zrobić praktycznie od nowa a przecież pozostaje 1000 innych rzeczy do zrobienia. To tak jak w słynnym porównywaniu Watch Dogs do GTA IV:

https://www.youtube.com/watch?v=JGRsrFdwb2c

Ludzie się śmiali i hejtowali, że to nowsza gra a tyle rzeczy ma gorszych od GTA IV. Tyle tylko że GTA to jest już któraś część z kolei, twórcy mają ogromne doświadczenie w budowaniu miasta z ludźmi i samochodami a Watch Dogs? TO jest pierwsza tego typu gra Ubisoftu i mimo, że nowsza niemożliwe żeby przebijała pod każdym względem starszego konkurenta z ogromny doświadczeniem. Tak samo widzę to w Wiedźminie, to będzie niesamowita gra w swoim stylu, możliwe że pierwsza tego typu gra łącząca epicką filmową fabułę z otwartym światem ale na pewno nie będzie we wszystkim najlepsza (chodzi tutaj oczywiście o mniej znaczące szczegóły) Po za tymi szczegółami na pewno W3 będzie najlepszym rpgiem na świecie moim zdaniem :)
 
Piszesz jednak, że W3 zapowiada się na tym polu dużo lepiej. Pytanie, w oparciu o co ten wniosek, bo akurat dwa gameplaye, o których tu wspominałem pokazują coś zupełnie innego. Tam absolutnie każda postać jest w tym samym miejscu, mimo zupełnie różnych pór, co w poprzednich odsłonach się nie zdarzyło.
By mnie przekonać wystarczył Novigrad z 35 minutowego gameplaya, tak żywego, szczegółowego miasta w erpegu jeszcze nie widziałem. No i bez przesady z tymi całkiem różnymi porami. W końcu na jednym i na drugim gameplayu jest ranek. Może czynności NPCów są przypisane do pór dnia, a nie konkretnych godzin?

---------- Zaktualizowano 18:37 ----------

Np pierwsze z brzegu - zachowanie npc - wątpię żeby było to lepsze od radiant a.i w Skyrim. Dlaczego? Bo Bethesda ma wielkie doświadczenie w tym od wielu lat.
Akurat Bethesdę jako przykład bym tu nie dawał, bo "żywy świat" w TESach pozostawia wiele do życzenia. W takim Morrowindzie postaci stały jak kołki, system pory dnia pojawił się dopiero w Obku, ale i tam nie wyglądało to jakoś rewelacyjnie. W Skyrimie jest już lepiej, choć nadal dość sterylnie, bo miasta w sumie są niewielkie. Ale fajnie, że spotykamy przechodniów poza miastami, choć ja akurat na to moda instalowałem i pewnie spotykam ich jeszcze częściej niż w oryginalnej grze. A i po tym co widziałem jestem w stanie powiedzieć, że Wiedźmin 3 w wielu elementach będzie lepszy niż jakakolwiek gra Bethesdy, bo jak wcześniej pisałem u Bethy wszystko jest nieco sterylne, troszkę pozbawione klimatu. Już w Gothicach czuję gęsty klimat, pewną wiarygodność świata, dlatego tak często do niego wracam. A TESy, zwłaszcza Oblivion i Skyrim? Są dobre jako symulator turysty fantasy albo generator przygód. Ostatni gameplay W3 na IGN zrobił na mnie spore wrażenie, głównie ze względu na ręcznie rzeźbiony świat i te swojskie widoczki. Wszystko wygląda jakoś tak wiarygodnie i żaden kamyczek nie wydaje się przypadkowy.
 
Top Bottom