Aktualizacja do nowej generacji — lista zmian

+
Dzięki za opowiedzenie, @PATROL :D

Miło, że znaleźli sposób na zaimplementowanie serialowej zbroi w sposób ciekawy i immersyjny, bez mówienia wprost, że to zbroja serialowa czy dając jakieś nieśmieszne nawiązanie jak "Zbroja Henryka z Netflixii". A nawet poradzili sobie z uzasadnieniem innego medalionu :D super sprawa!

Czy to wygląda tak, że (ładniejsza) zbroja z pierwszego sezonu jest podstawowym poziomem, a ta z drugiego (z sześciopakiem) jest jej ulepszeniem? Bo szczerze mówiąc pancerz z sezonu 1 podoba mi się znacznie bardziej. Choć w S2 Geralt dostał fajną poprawkę do spodni w postaci paska na eliksiry. A serialowych butów czy rękawic Geralta to nawet nie pamiętam :p

Czy serialowe miecze fajnie się sprawdzają? O ile pamiętam to są identyczne w S1 i S2, więc nie wiem czy w grze dostępne są tylko w pojedynczym egzemplarzu...


Zbroje Czarnych z serialu ma każdy wojskowy.
To wielka szkoda, że nawet wyżej postawieni Nilfgaardczycy mają na sobie tę samą zbroję. Chętnie odpaliłabym tą opcję gdyby zmieniała ona zbroje tylko dla części wojskowych, byłoby to ciekawe urozmaicenie. Ale jak tą samą zbroję nosić ma każdy Nilfgaardczyk to bez sensu. Zakładam, że większość graczy nie będzie zainteresowana tą opcją, więc szkoda, że nie zaimplementowali zamiast niej jakieś ciekawsze serialowe dodatki, które graczom by się spodobały...




Właśnie się dowiedziałam, że usunięta została scena seksu z Yen w Kaer Morhen. Czy to jakiś błąd do naprawienia?

Bo była to jedna z najładniejszych scen erotycznych w grze... Zresztą ważna dla fabuły.

Przyznam, że w ogóle się nie znam ani nie interesuję żadnymi FPSami czy RTXami, a o GTXach to nawet nigdy nie słyszałam. Jak dla mnie grafika W3 zawsze była piękna i nie potrzebowała żadnych usprawnień.
Więc jedyne co mnie naprawdę interesowało w tej aktualizacji to nowa zawartość - quest w Diablim Dole i netfliksowy content.

Ale jeżeli serio usunęli tamtą piękną scenkę z Yen to uważam to za gigantyczny minus tej aktualizacji, który powinien absolutnie zniechęcić wiele graczy do instalowania tej aktualizacji. Po co komuś jakieś kosmetyczne usprawnienia wizualne jak ich kosztem jest wycięcie oryginalnej zawartości?
Jest szansa, że usunięta scenka z Yen zostanie przywrócona? :cry:


I jeszcze pytanko - czy aktualizacja przywraca jakieś usunięte sceny z podstawowej gry, jak np gotowanie omletu dla Yen? Wprowadza jakieś nowe scenki i dialogi czy jedynie usuwa już istniejące?

I czy nowe nienetfliksowe zbroje fajnie się prezentują? Słyszałam, że jest ich kilka i są ciekawe, ale nie pasują klimatem do Geralta. Nie wiem jednak jak wyglądają
 
Właśnie się dowiedziałam, że usunięta została scena seksu z Yen w Kaer Morhen. Czy to jakiś błąd do naprawienia?

Fake news, gracz miał jakiegoś moda i przez to zniknęła mu opcja dialogowa.

Czy to wygląda tak, że (ładniejsza) zbroja z pierwszego sezonu jest podstawowym poziomem, a ta z drugiego (z sześciopakiem) jest jej ulepszeniem? Bo szczerze mówiąc pancerz z sezonu 1 podoba mi się znacznie bardziej.

Niestety tak jest :/
 
Fake news, gracz miał jakiegoś moda i przez to zniknęła mu opcja dialogowa.
Dobrze wiedzieć! :D

Bo już myślałam, że będę musiała wybierać czy chcę zadanie w Diablim Dole czy scenkę z Yennefer :ROFLMAO:

Ale miło by było gdyby przywrócili takie usunięte momenty jak gotowanie dla Yen...


Niestety tak jest :/
To szkoda:(
Może na początkowych etapach gry zbroja z pierwszego sezonu będzie się dobrze sprawdzać? Ta z 2 jest sporo lepsza?
 
Od premiery gry wszystko działała bez zarzutów, nie miałem bugów czy zniekształconej grafiki. Po dzisiejszej aktualizacji gra nie chce sie uruchomić. Znowu wszystko pieprzycie jak w CP2077. Mam teraz zawalony dysk jakimiś śmieciami które kiedyś były grą.
 
po aktualizacji nie dostaję schematów na pancerz z netflixa po wykonaniu zadania, optymalizacji na dlss to tragedia, spadki z 75 klatek do 40 później powrót do 60 żeby dwa kroki dalej znów spadły ale tym razem do 25..... tragedia.....
 
Może na początkowych etapach gry zbroja z pierwszego sezonu będzie się dobrze sprawdzać? Ta z 2 jest sporo lepsza?
To działa na tej samej zasadzie co pozostałe rynsztunki wiedźmińskie, z tą różnicą, że netflixowe zbroja i miecze mają tylko 3 poziomy tj. podstawowy, mistrzowski i arcymistrzowski (z pominięciem ulepszonego i wyśmienitego). Co do samych statystyk to są identyczne jak w przypadku innych wiedźmińskich rynsztunków na tych samych poziomach ulepszeń. Więc w początkowych etapach gry, jak najbardziej bazowa wersja z pierwszego sezonu sprawdzi się doskonale, tym bardziej, że aktualnie będzie to chyba możliwie najszybszy do zdobycia wiedźmiński zestaw po przybyciu do Velen.
 
To działa na tej samej zasadzie co pozostałe rynsztunki wiedźmińskie, z tą różnicą, że netflixowe zbroja i miecze mają tylko 3 poziomy tj. podstawowy, mistrzowski i arcymistrzowski (z pominięciem ulepszonego i wyśmienitego).
Dzięki za wytłumaczenie :D

Ale 3 poziomy? Myślałam, że będą 2 - zbroja z pierwszego i drugiego sezonu. Ta trzecia to ulepszona pierwsza (o większej ilości naramienników), czy coś pomiędzy nimi, jakiś etap przejściowy?

A może trzecia to ta "biedna" zbroja, którą Geralt miał na sobie tylko w 2 odcinku 1 sezonu?

the-witcher-geralt-of-rivia-1575930697 (1).jpg



Swoją drogą dowiedziałam się, że jednak jest w aktualizacji przynajmniej jeszcze jedno małe nawiązanie do serialu. W postaci.... ukochanego pieska Henrego imieniem Kal! :D

image-3.png



Henry jest bardzo zżyty z tym cudownym psiakiem, miał go przy sobie podczas zdjęć do Wiedźmina. Mam nadzieję, że zagra on kiedyś w tą aktualizację i zobaczy w niej swego pieska.

lgacwtk859c51.jpg
o20PzXPQrsbZhQqZp6gER8FSv3B2CpiWiQWyp_HojXE.jpg


Tymczasem potwierdzone zostało, że James Gunn zdecydował się na reset postaci Supermena i Henry go jednak więcej nie zagra... :cry:
 
Gra na domyślnym ustawieniu po tym next gen update jest kompletnie nie grywalna, zacinki i spadki klatek co 5sek, patrzysz w jedną stronę i masz 50fps, odwrócisz się i spada do 25fps. FSR nie działa a wydaję mi się że nawet pogarsza tragiczną i tak już wydajność i to wszystko na najniższych możliwych ustawieniach. Uruchamiam grę na DX 11 przez GOG i mam stabilną wydajność prawię bez żadnych spadków, ale opcja FSR nie istnieje w dx 11. Komputer co prawda mam leciwy już, ale nowszy od samej gry i zawsze działała ona w średnio 40 plus fpsach(medium high) bez żadnych przycinek, a teraz w wersji dx 12 to jakaś tragiczna wersja alpha.
 
Wychodzi na to, że poki co najlepiej grać na Xklocku...Dobrze, ze obecnie głównie na nim gram, a na PC zagram później gdy już go złożę. Świetny pomysł z możliwością przenoszenia zapisów gry.
 
Wersja na PS5 w trybie wydajności hula bardzo dobrze i wygląda super - widać poprawiony zasięg rysowania obiektów i ostre jak żyleta tekstury (choć nie wszędzie). Nowe efekty pogodowe też robią wrażenie, burze w końcu są ładne, a nie szarobure, i ta zamglona, zachmurzona pogoda w Białym Sadzie wygląda pięknie i robi klimat. Nie dotarłem jeszcze do Velen, czy Skellige, ale czuję że będzie na co popatrzeć. Miło znowu docenić fantastyczny kierunek artystyczny tej gry, co chwile zatrzymuje się i robię zdjęcia mega wygodnym trybem fotograficznym.

Co do ficzerów związanych z rozgrywką - nie jest to dla mnie super świeże doświadczenie, bo przybliżona kamera, immersyjny HUD i quickcasting to są mody, które mam na stałe zainstalowane na PC - i ich brak sprawiał, że wersja konsolowa była dla mnie niegrywalna - więc tak czy inaczej doceniam. Dużo częściej gram teraz na konsoli, niż na pececie i w obecnej sytuacji mam wszystko w jednym miejscu.
Brakuje mi możliwości przełączania się między kamerą w trakcie rozgrywki, bez wchodzenia do ustawień gry. Bliższa kamera jest na pewno bardziej immersyjna i w walce z pojedynczymi przeciwnikami robi mega wrażenie, ale jednak większe grupy są momentami praktycznie nie do przejścia na najwyższym poziomie trudności.

Są też, bardzo duże niestety, minusy - gra w trybie jakości nie trzyma stabilnych 30 klatek, co mam nadzieje zostanie poprawione w jakimś hotfiksie.
Tak mocno chrupie w mocno zalesionych obszarach, albo w trakcie walk, że przypominają mi się czasy premierowego grania w W2 na komputerze niespełniającym wymagań sprzętowych. O tyle łatwo jest mi to porównać, że od lat gram w W3 na PC w 30 klatkach, gdzie poświęciłem płynność gry dla modów i rozdziałki - ale jeżeli ktoś jeszcze gra na PS5, to docenię podzielenie się wrażeniami w tym względzie.
No i mamy fiasko z niedziałającymi dodatkami, co wielu osobom uniemożliwiło kontynuowanie gry, którą mogli niedawno zacząć na konsoli, albo wczytanie zapisów.

Generalnie szkoda. Okazja do nostalgicznego świętowania została zmarnowana słabym stanem technicznym nawet na konsolach, o pecetach nie wspominając. Mam nadzieję, że REDzi szybko podejmą pracę nad poprawkami, bo jednak, nawet mimo problemów, do gry jest miło wrócić i znów się pozachwycać. Fajnie, jakby wszyscy mogli.

162A5195-127C-46DC-B678-6EC8236C0BFC.jpeg
85420346-8D80-4459-9995-3EC3B803CDBD.jpeg
A85A6F10-1998-4D52-8A34-C0ACAD860907.jpeg
 
Last edited:
Chwaliłem, że u mnie gra ładnie chodzi na (prawie) maksymalnych w UWQHD na RTX3070 - i tak było, póki nie wyszedłem z karczmy w Białym Sadzie (po pierwszej wizycie, sam początek gry). Nagle jakbym uruchomił inną grę albo jakby gra przełączyła się na zintegrowaną grafikę (której nie mam). Skaczące fps-y, a do tego oscylujące wokół nieakceptowalnych wartości, notoryczne wywałki gry. Rozumiem, że to jest jakaś beta albo wczesny dostęp? Ale za to nakręcony na przygody Geralta odpaliłem sobie Zabójców Królów, żeby przygotować sobie zapis pod "trójkę" z tatuażem Niebieskich Pasów. Przypomniałem sobie, że W2 na maksymalnych z ubersamplingiem też wygląda uroczo. Mam nadzieję, że jak będę finalizował zadania w Loc Muinne, to łata do Dzikiego Gonu będzie już wyłatana, a gra - grywalna. Na razie popsute W3 idzie w odstawkę.
Od razu mówię, że nie zamierzam za dwa lata kupować RTX5090Ti, aby komfortowo grać w grę z 2015 roku.
 
Zastanawia mnie jedno. To było przedsięwzięcie "niekomercyjne", znaczy łatka jest darmowa, firma nie miała zobowiązania co do terminu premiery. Z biznesowego punktu widzenia, zysk dla firmy miał być czysto wizerunkowy: "patrzcie, dajemy za darmo taki świetny update do naszej najlepiej przyjętej gry, wciąż jesteśmy rebelami".

Taki, zdaje się, był plan.
No to jak można było wypuścić tę łatę bez porządnego przetestowania?
No jak?
 
Last edited:
To tylko REDzi potrafią - dać pleców tam, gdzie można było tylko zyskać...
Ed.: DLSS w tej grze nic nie robi - to znaczy ma wpływ na jakość, ale już żadnego wpływu na wydajność. Gra tak samo (nie) działa z DLSS w trybie "performance", jak i z wyłączonym DLSS. A FSR (niestety) psuje obraz podczas ruchu. O ile statyczny obraz jest ładny, to wystarczy ruszyć kamerą i wszystko się brzydko rozmazuje. Bardzo dobrze to widać na przykładzie okien w zamku Kaer Morhen w lokacji startowej.
 
Last edited:
z twittera, było wrzucone pod postem REDów. Porównanie starej i nowej wersji. RT wyłączone
Wydajność CPU ssie totalnie niestety w nowej wersji.
Wygląda to, jakby wpierdzielili wszystkie mody bez zastanawiania się, czy to działa, czy nie

1671096110012.png
 
Zainstalowałam, niestety, nie dało się grać, dlatego wróciłam do poprzedniej wersji... szkoda, bo zmieniłabym ubranie Jaskra...:)
 
Co jest jeszcze wkurzające w tym patchu, to fakt, że usunięto HBAO+, przez co bez RT gra wydaje się bardziej płaska niż ją zapamiętałem. W Wiedźminie 3 różnica między SSAO, a HBAO+ była całkiem spora:


Szkoda tej całej sytuacji, bo choć duża część aktualizacji to są mody, to jednak są rzeczy, których mody nie dodawały (jak choćby lepsze SSR).

EDIT:
RT cieni jest popsute, pojawiają się i znikają jakieś dziwne trapezy czy romby, które zapewne mają być cieniami, jest to powtarzalne (jak się odejdzie, to taki dziwny bug się pojawia, jak Geralt podejdzie, to znika).

Na razie usuwam grę z dysku i sobie chyba w jedynkę pogram. Może jak dotrę do trójki to coś naprawią.
 
Last edited:
Ja również gram na RTX3070. Rozdzielczość 3440x1440, ustawienia (prawie) maksymalne - wyłączyłem tylko rozmycie w ruchu. Hairworks i ray tracing włączone, DLSS na auto. Gra jest grywalna w miarę komfortowo, choć nie trzyma takich fajnych fps jak przed patchem. Ale to akurat normalne. Wygląda niesamowicie, takiej jakości nie miałem nigdy wcześniej pomimo modów.
Niestety, działa niestabilnie: potrafi się wywalić, z byle powodu lub nawet bez: nic nie robiłem, bo poszedłem sobie nalać kawy i nagle freez - po alttabie zobaczyłem okienko z bugtrapem.
Ogólnie ten patch to dobry kierunek rozwoju gry, ale to jeszcze nie meta. Przed REDami jest jeszcze dogrywka, bez której ten patch nie ma sensu.
Okazało się, że zawinił RayTracing. Włączenie zabijało fps lub wywalało mnie na pulpit. Może jeszcze to naprawią.
 
Top Bottom