Wiedźmin 3 - grafika

+
Ale zaraz zaraz, bo nie jestem w temacie. Ciągle się tu teraz mówi, że REDzi kłamali, że idą z czymś w zaparte. Ale o co chodzi? Mówili, że nie było downgrade'u? Ktoś zapoda linka?

Powiedzieli, że musieli zoptymalizować grafikę bo sprzęt nie wyrabiał, pewnie głównie konsole. Ja o to pretensji nie mam, ludzka rzecz. Ludzie coś sobie tutaj ubzdurali, że REDzi zrobili to celowo "bo tak", "zróbmy im na złość, pogorszmy specjalnie grafikę i obserwujmy bóldupowanie na internetach". Krótkowzroczność niektórych ludzi mnie przeraża. I przez następne kilka tygodni będzie płacz o to jak ta gra wyglądała kiedyś, a wygląda teraz. Redania miała wybór: zostawić grę tak jak wyglądała wtedy kosztem mniejszej ilości odbiorców( nie każdego stać na komputer za 6000 zł.) czy pogorszyć grafikę skutkiem czego gra będzie miała szansę trafić i działać większej ilości ludzi. No ale zaraz, przecież ktoś może powiedzieć, że mogliby lepiej zoptymalizować grę, nie psując aż tak bardzo grafiki. Dałoby się to zrobić kosztem przesunięcia daty premiery i zwiększeniem kosztów, a Redzi to nie EA czy Ubisoft z ogromnym zapleczem finansowym. Gra i tak wygląda bardzo ładnie, przyjemnie dla oka. Wybrali po prostu mniejsze zło. Czy powinniśmy ich za to chwalić ? Nie. Czy powinniśmy ich za to karcić ? Nie, zrobili to co musieli, im też pewnie zależało aby gra wyglądała jak najlepiej, ale niestety niektórych rzeczy nie przeskoczysz. Tyle ode mnie.
 
Wiem, że są kiedy Geralt chodzi. Pytam o Aard, bo dawno tego nie było widać i bałem się, że usunęli ten efekt.
 
"Powiedzieli, że musieli zoptymalizować grafikę bo sprzęt nie wyrabiał, pewnie głównie konsole."

Gdyby naprawdę tak powiedzieli, to by nie było afery. Afera jest, bo idą w zaparte powtarzające "nie było downgradu".
I nie używaj słowa "zoptymalizować" w znaczeniu "pogroszyć", bo to są dwa różne znaczenia.
 
Zapewne jest. A co, nie wierzysz mi?

Jest na PS4 na pewno, więc i na PC, który jest lepszy graficznie zapewne też. Na XBOXie nic pewnego, ale nielogiczne byłoby gdyby nie było.

Wierzę Ci :D
Ale wczoraj napisał o tym Rustine, teraz Ty i bardzo chciałem to zobaczyć, bo od czasów 35 minutowego gameplay`u świat o tym zapomniał. Chciałem zobaczyć, jak to teraz wygląda.
 
Jeszcze a propos muru i innych dziadostw:

Magia! Wypukły, wcale ładny mur.

A co do downgrade'u w stosunku do 35min. gameplay'u - tekstury się nie zmieniły (z małymi wyjątkami), roślinność też jest niemal taka sama, a rzeczą która nadaje grze takiej "wyblakłości" i sprawia, że oświetlenie może wydawać się gorsze (co nie musi oznaczać, że jest, mi się np. bardziej podoba to obecne) jest brak Global Illumination. Tak ono działa:


Sprawia, że obiekt, na który pada światło, odbija je oświetlając tym samym inne obiekty, które odbijają światło odbite przez pierwszy obiekt i tak dalej, i tak dalej. Fajne i dość zasobożerne. W 35min. gameplay'u było ono obecne i najlepiej widoczne na budynkach w Novigradzie, teraz zniknęło.

Szczerze mówiąc, nie zawsze podoba mi się ten efekt. O ile na bagnach działał fajnie, tak w Novigradzie wszystko strasznie się świeciło i biło po oczach.

Różnicą jest również brak winiety wokół ekranu, ona też swoje robi.
 
Last edited:
Premierę przesunęli dwukrotnie... ze względu na dopracowanie produktu...

Nie wiesz na jakim poziomie dopracowania była gra kiedy zdecydowali się dwukrotnie przełożyć datę premiery. Dopracowanie można rozumieć na różne sposoby. Poprawianie bugów etc. jak i również optymalizacja. Nie można wykluczyć tego, że były problemy z optymalizacją. Musieli zrobić coś kosztem czegoś. Mieć super-hiper grafikę, ale gra klatkowała by na najlepszym sprzęcie, czy mieć dobrą grafikę skutkiem czego gra będzie działać w zadowalający sposób osobom, które spełniają bądź są blisko "minimalnych" wymagań gry. Serio, nie rozumiem tego płaczu.

@Simplex „Nie, nie zrobiliśmy downgrade’u. Ponieważ jest to niemożliwe wtedy, gdy gra wcześniej nie istniała albo nie była dostępna w formie grywalnej. Są dwie rzeczy, które trzeba oddzielić. Optymalizacja to proces niezbędny do tego, by gra (dobrze) działała. Natomiast downgrade następuje wtedy, gdy umyślnie pogarsza się jej jakość bez jakiegokolwiek powodu. Do tego nie doszło. Jest jeszcze jedna kwestia, którą ludzie muszą zrozumieć: niesprawiedliwe są porównania do zwiastunów i dem przedstawiających rozgrywkę”. Wypowiedź Red'a.
 
Last edited:
@PATROL - dzięki za info, najwidoczniej jakaś aktualizacja mi umknęła. Bo jeszcze tak z tydzień temu pamiętam porównanie walki z utopcem z 35 min gameplayu (gdzie były ładne kręgi) z czymś z nowego bulidu, gdzie tego efektu nie było. Jeżeli to już nieaktualne, to bardzo się cieszę :)
 
Zgadzam się , kiedyś pisałem podobną prace :). Ale nie ma co o tym tyle pisać i tak pozostaną tylko mody.
No to mam nadzieję, że te mody wyjdą szybko, bo to mnie nie zachwyca jak na produkcję z 2015r:
https://www.flickr.com/photos/127773964@N03/17563730709/in/album-72157652536729480/

Naprawdę całe otoczenie wygląda płasko. Wręcz słabiej niż w W2. W DA3 lepiej sobie z otoczeniem poradzili.

Grafika nie jest najważniejsza, ale skoro się tyle o niej mówiło i tyle obiecywało zawód pozostał.
A żeby nie było i tak do dziś moją ulubioną grą jest saga Baldur's Gate, więc nie tylko grafika ma znaczenie. Ale jak coś się obiecuje i nie spełni, zawsze jest zawód. Lepiej obiecać mniej a dać więcej, niż na odwrót ;)
 
@Simplex

Ale jeśli naprawdę wciąż mają assety z 2013 roku, to żadnego downgrade nie ma. Nawet jeśli gra wygląda, jak wygląda to zawsze mogą to wszystko przywrócić jakimś patchem (particles itp.), a tekstury i filtry to już kwestia modderów.
 
A co do downgrade'u w stosunku do 35min. gameplay'u - tekstury się nie zmieniły (z małymi wyjątkami), roślinność też jest niemal taka sama, a rzeczą która nadaje grze takiej "wyblakłości" i sprawia, że oświetlenie może wydawać się gorsze (co nie musi oznaczać, że jest, mi się np. bardziej podoba to obecne) jest brak Global Illumination.
Nic nie zniknęło. Uproszczoną formą GI jest AO (ambient occlusion). A ten wiemy, ze występuje. AO jest taką wersją light global illumination gdyż GI jest dosyć złożone i nie nadaje się do implementacji w aplikacjach realtime 3D. Za to GI jest powszechnie używany w sofcie do modelowania jak 3D Studio/Maya/Cinema4D etc
 
Tekstury mogą być te same co kiedyś. Może nie wszystkie, ale nie tylko tekstury decydują o tym jak wygląda gra.
Mury na przykład wyglądają jakby została uproszczona siatka ich modeli, szczególnie na rogach... Wygląda to trochę tak jakby ucinali te mury na szybko, bo czy nie mogły wyglądać choć trochę lepiej, pomimo koniecznych uproszczeń? Tak jakby w pierwszej wersji, gdzieś na początku, kiedy mieli czas dopieścili te mury, a później dokonali zmian z mniejszą pieczołowitością, kiedy po godzinach siedzieli i szukali coby tu jeszcze uwalić, żeby gra chodziła płynnie.

Już kiedyś pisałem, że tektury mogą nie być lepszej jakości niż te w W2, bo jednak szybciej przestrzeń pokonujemy i w mniej kontrolowanej przestrzeni jaką miał bardziej korytarzowy W2. To musi się zdążyć wczytać. Wprawdzie Marcin Momot odpisał wtedy, że wszystko jest lepsze niż w W2...
 
Last edited:
Nie wiesz na jakim poziomie dopracowania była gra kiedy zdecydowali się dwukrotnie przełożyć datę premiery. Dopracowanie można rozumieć na różne sposoby.

Oczywiście że nie wiem, gdyż u nich nie pracuję, opieram się jedynie o słowa że zostało tylko latanie gry, bo ta jest już gotowa i mogliby ją już wypuścić na rynek.

Mieć super-hiper grafikę, ale gra klatkowała by na najlepszym sprzęcie, czy mieć dobrą grafikę skutkiem czego gra będzie działać w zadowalający sposób osobom, które spełniają bądź są blisko "minimalnych" wymagań gry.

Mieć super grafikę na ultra, na adekwatnym sprzęcie i nie taką super na nie ultra, na sprzęcie odpowiednio słabszym, chyba to jest oczywiste. Nie sztuką jest pociąć grę, bo ktoś ze średnim sprzętem się obrazi że nie odpali jej na ultra, czy odpali ją na ultra tylko ułamek graczy, nie sztuką też jest też wypuszczenie gry, którą odpalą tylko super sprzęty, sztuką jest takie dopracowanie gry, by działała na różnych konfiguracjach i po to jest właśnie masa opcji graficznych do konfiguracji.
 
Top Bottom