Aktualizacja do nowej generacji — lista zmian

+
Okazało się, że zawinił RayTracing. Włączenie zabijało fps lub wywalało mnie na pulpit. Może jeszcze to naprawią.
W tak zwanym "międzyczasie" skończyłem prolog w Kaer Morhen i udałem się do Białego Sadu. Wszedłem do karczmy, porozmawiałem z Gaunterem, nauczyłem się Gwinta. Wyszedłem na zewnątrz i zaczęła się rzeźnia - nie w sensie, że pozabijałem tych trzech tubylców, tylko rzeźnia z płynnością gry...
Oczekuję, że Wiedźmin z włączonym ray tracingiem będzie działał z płynnością porównywalną do Cyberpunka w podobnych ustawieniach, a w tej chwili mu do tego baaardzo daleko. Poczekam na patcha do patcha.
Post automatically merged:

Doczytałem gdzieś, że aby w Wieśku nakładka zaczęła pokazywać liczbę fps i tym podobne pierdoły, należy w folderze x64_dx12 wykasować pliki d3d11on12.dll i dxil.dll.
Uwaga - metoda nie testowana, wrócę z roboty to upewnię się, czy działa. Dlatego też przed ewentualną operacją radziłbym wykonać kopie zapasowe tych plików (albo zmienić rozszerzenie zamiast kasować - ja zwykle dopisuję na końcu ".orig" i to załatwia sprawę).
 
Last edited:
W tak zwanym "międzyczasie" skończyłem prolog w Kaer Morhen i udałem się do Białego Sadu. Wszedłem do karczmy, porozmawiałem z Gaunterem, nauczyłem się Gwinta. Wyszedłem na zewnątrz i zaczęła się rzeźnia - nie w sensie, że pozabijałem tych trzech tubylców, tylko rzeźnia z płynnością gry...
Oczekuję, że Wiedźmin z włączonym ray tracingiem będzie działał z płynnością porównywalną do Cyberpunka w podobnych ustawieniach, a w tej chwili mu do tego baaardzo daleko. Poczekam na patcha do patcha.
Post automatically merged:

Doczytałem gdzieś, że aby w Wieśku nakładka zaczęła pokazywać liczbę fps i tym podobne pierdoły, należy w folderze x64_dx12 wykasować pliki d3d11on12.dll i dxil.dll.
Uwaga - metoda nie testowana, wrócę z roboty to upewnię się, czy działa. Dlatego też przed ewentualną operacją radziłbym wykonać kopie zapasowe tych plików (albo zmienić rozszerzenie zamiast kasować - ja zwykle dopisuję na końcu ".orig" i to załatwia sprawę).
Licznik fps pojawił się u mnie po wciśnięciu ctrl+shift+tab. Na ultra bez RT klatki skaczą od 80 do 144.
 
Doczytałem gdzieś, że aby w Wieśku nakładka zaczęła pokazywać liczbę fps i tym podobne pierdoły, należy w folderze x64_dx12 wykasować pliki d3d11on12.dll i dxil.dll.
Tak, to działa, dzięki temu można uruchomić MSI Afterburner i przekonać się co nowy patch robi z wydajnością.

Niestety ten plik niesie ze sobą dalsze implikacje, bo wskazuje na to, że gra jedynie używa wrappera do translacji gry z wersji DX11 na DX12, co odradza sam Microsoft opisując, że ten sposób nadaje się tylko dla scen 2D i nieskomplikowanych środowisk 3D. Wiesiek nieskomplikowany nie jest. Wyjaśniało by to okropną wydajność, problemy z działaniem DLSS, crashe itd. To wciąż tylko podejrzenia graczy, bo patch wylądował dopiero wczoraj, ale gdyby okazały się prawdą, to mam obawy, że szybko wersja PCowa naprawiona nie zostanie. O ile w ogóle, bo tu by chyba trzeba było przepisać grę na Directx 12, a skoro nikt tego nie zrobił przez ostatnie 2 lata... Trzymam kciuki, żeby to okazało się nieprawdą, wrapper został tylko zostawiony jako pozostałość jakiś początkowych testów, a sama gra została szybko naprawiona, ale na wszelki wypadek zachowam swoją offline'ową instalkę oryginalnego Wieśka 3.

Tutaj o wrapperze:
D3D11On12 has not been optimized for performance. There will likely be moderate CPU overhead compared to a standard D3D11 driver, minimal GPU overhead, and there is known to be significant memory overhead. Therefore it is not recommended to use D3D11On12 for complicated 3D scenes, and it is instead recommended for simple scenes, or 2D rendering.
 
Witam czy komuś oprócz mnie wywala grę do pulpitu przy próbie opuszczenia Wyzimy w zadaniu podczas którego mamy udać się do Velen? Wersja gry na PC.
 
To pojechali z tą aktualizacją :smart: ...

Po pierwsze całość strasznie rwie i nieustannie skacze w klatkach. Co ciekawe dzieje się tak przy niepełnym wykorzystaniu mocy GPU (o CPU już nie wspominam). Oczywiście gra jest wspomagana DLSS, ale nawet na najwydajniejszym ustawieniu nie daje rady w 4K - pola i lasy to średnio jakieś 40-30 fps, a miasto to zwykle 25-20 fps.
Zmiana rozdzielczości daje niewielki efekt, a pomaga tylko wyłączenie RT. Dodatkowo RED'zi zrobili coś niesamowitego i popsuli nawet ustawienia bez RT, które chodzą zdecydowanie wolniej (od oryginalnej gry) mimo DLSS.

Nasze studio przebiło "optymalizacją" CP2077, co jest nie lada wyczynem :p ...
 
Dajcie możliwość powrotu do poprzedniego patcha. Bo to co się tu odwaliło to jakaś kpina. Miałem wszystko na najwyższych ustawieniach grafiki i chodziło bardzo płynnie. Teraz?! Wszystko zrzuciłem na najniższe, a nadal przy jakimkolwiek ruchu smuży, rozmywa się i co chwilę zacina. Nie sądze by jakikolwiek patch to poprawił!. Spieprzone koncertowo.
 
Dajcie możliwość powrotu do poprzedniego patcha. Bo to co się tu odwaliło to jakaś kpina. Miałem wszystko na najwyższych ustawieniach grafiki i chodziło bardzo płynnie. Teraz?! Wszystko zrzuciłem na najniższe, a nadal przy jakimkolwiek ruchu smuży, rozmywa się i co chwilę zacina. Nie sądze by jakikolwiek patch to poprawił!. Spieprzone koncertowo.
Przecież na GOG i STEAM masz taką możliwość. Było to tłumaczone w wielu ostatnio gorących tematach.
 
Ludzie, wałkowane w koło. RT może wywalać z gry (ja tak mam), a jak ktoś ma za słabego kompa, to niech zostanie przy 1.32. Poza tym jest sporo błędów, które musza zostać połatane.

A tak z ciekawostek:
 
Co lepsze z gry wywala też włączenie RT, gdy jesteśmy już w trakcie rozgrywki, a nie w menu.
 
Ludzie, wałkowane w koło. RT może wywalać z gry (ja tak mam), a jak ktoś ma za słabego kompa, to niech zostanie przy 1.32. Poza tym jest sporo błędów, które musza zostać połatane.

A tak z ciekawostek:
"Pogłaskać Płotkę" - zboki jedne :ROFLMAO:
 
Dlaczego przy DLSS jakość i ultra wydajność nie ma różnicy w FPS tylko w obrazie? :D
Włączenie FG powoduje skok klatek co sekundę ze 80 do 40 różne widełki. :D
Boję sie o wydajnosc jak wyjde z Białego Sadu :((
 
Po testowałem i stwierdzam ,że wydawcy chcieli chyba "strollowac" odbiorce darmowym next-genem. Gra na GOG , GTX 1660 Super...i grało się super na v1.32 na ustawieniach Uber i to z wieloma modami podobno aktualnie włączonymi do aktualizacji. DX11 oraz 12 rezultaty podobne bardzo niestabilny fps czasami spadający z 60 fps do ~12 fps (sic) wszystko na ustawieniach - 1080 - wysokich do uber włącznie (oczywiście bez RTX :) ). Cóż jak już pobrałem to może zejdę na low i zrobię "for fun" choć tego nowego questa XD.
 
Tak, DLSS zdaje się nie działać tak jak powinno.

Dodatkowo gra ma masę problemów, a jednym z większych jest straszne rwanie ekranu (najlepiej widać to na mapie przewijając ją kursorem). Nie pomaga również skakanie fps'ów, gdzie raz gdy mamy stałe 40- kilka spada do 14-20 na moment (bez powodu).

Dziwnie działa też oświetlenie, które jest dość niestabilne (przy wychodzeniu z wody i tunelach).
 
Po dłuższym graniu, a zwłaszcza w Novigradzie mój zachwyt kompletnie opadł. 15-25 fps na RTX 3090, G-Sync. Migoczące cienie, jakieś inne glitche. Nie wierzę aby nad wersją na PC pochylił się jakiś dział Quality i testerzy.

Cut-sceny pomimo renderowania nadal nie obsługują ultra-wide screen. Znowu trzeba czekać na nieoficjalny patch.

Generalnie da się tam grać w 30-35FPS jednak w moim przypadku redukując rozdzielczość ekranu o 50-75% - ale co to za sens - to nie powinno być rozwiązanie bo psuje grafikę w drugi sposób...
 
Last edited:
Wydajność leży w dx 12, ale to widać mało bo tryb zdjęć jest kompletnie zepsuty dla mnie, obraz staje się ciemny że nic nie widać... sporo do poprawy macie i szczerze powiem że kogo wy tam teraz zatrudniacie to jest jakaś tragedia, chyba na podstawie koloru włosów ich wybieracie...
screenshot_10408.png
screenshot_17179.png
screenshot_104019.png
 
Last edited:
Tak, noc jest nazbyt ciemna (w tym niektóre jaskinie).

I mówię to ja, który lata wstecz krytykował W3 za zbyt jasne noce ale teraz jest to przegięcie w drugą stronę.

Dla odmiany kilka jasnych screenów z trybu foto (oczywiście z RT):


 
Top Bottom